18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Anlamlı Kompozisyon Örnekleri

18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Anlamlı Kompozisyon Örnekleri

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Tarihimiz Büyük Destanlarla Doludur. Bir Yandan Yemende Sıcağa ve İhanete Karşı Mücadele Eden Askerimiz, Bir Yandan Allahuekber Dağlarında, Sarıkamış ta Ölümcül Soğukta Bile Dini İçin Vatanı İçin Şehadet Şerbetini İçin ve Çanakkale Cephesinde Mermilerin Havada Bir Biriyle Çarpıştığı Bir Noktada Çanakkale Geçilmez Dedirten Bir Milletin Öyküsüdür Tarihimizdeki Bu Destanlar..

 

Bir Zaferin Adı Çanakkale

Türk – İslam tarihi günümüzde hala unutulmayan büyük zaferlerle doludur. Malazgirt zaferinden İstanbul’un Fethinden tutun, Kanije Destanından Silistreye, Plevne direnişine kadar bir çok destansı mücadelelerin altına imza atmış olan bir milletin torunlarıyız biz. 20 Yüzyılda girmiş olduğumuz süreçte Büyük Osmanlı İmparatorluğu artık sahip olduğu o eski gücünden uzaklaşmış ve  yavaş yavaş kayıplar vererek küçülmekte elinde kalmış olan toprakları müdafaa etmek için savaş vermektedir. Ülke oldukça uzun yıllara yayılan savaşlar neticesinde genç yaşta ki bir çok vatan evladını toprağa vermiş ve bakıldığında yurt genelinde neredeyse savaşacak erkek kalmayacak duruma gelmiştir. Ülke bu derece zorlu bir haldeyken girilmiş olan Birinci Dünya Savaşı esnasında İtilaf Devletleri ile bir çok farklı cephede savaşarak onlara karşı boyun eğmeden büyük kahramanlıklar ile mücadele etmiştir. Bu savaşlar sırasında bir destan vardır ki Çanakkale Destanıdır Adı. 250 bin Vatan evladının şehit olduğu Çanakkale bir kahramanlık destanı olarak Türk ve Dünya Tarihine Altın Harflerle yazılmıştır.

 

Çanakkale Zaferi Hakkında Kompozisyon

Tümen Komutanı Mustafa Kemal emrinde bulunan 57.Alay’a şu emri verir : “ Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.”İşte bu olay sonrası şehadet şerbetini için 57. Alaydan Uğruna şarkılar yazılan savaşa gelen Lise çağındaki 15 lilerden, Allah ve Vatan Uğruna Kurban Olmaya Gelen Yozgatlı Kınalı Kuzu Hasan’a, İngiliz Donanmasını Bozguna Uğratan Nusrat Mayın Gemisine ve 275 Kilogramlık top mermisini tek başına sırtına alarak düşmanın donanmasının ilerleyişini durduran Seyit Onbaşıya kadar bildiğimiz bir çok kahramanlık mucizesi yaşanmış olup ülkemizi ele geçirmeye çalışan düşmanlarımıza karşı mücadele verilerek kanımızın son damlasına kadar savaşacağımı gösterip onlara geçit verilmemiştir.

 

İşte böyle büyük mücadelelerden ve zorlu geçen günleri atlattıktan bu gün yurdumuz dünya ekonomileri arasında ilk 20 ekonomi arasında yer almış ayrıca siyasi konum olarak ve askeri bir güç olarak ta dünyanın ve bölgesinin en büyük güçlerinden biri olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü görebilirsiniz. Sizlerden isteğimiz şudur ki geçmişte yaşananları asla ve asla unutmayın, onlardan ders alın, vatan ve millet için sizler için can verenleri dualarınızda anmayı unutmayın.
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK