23 Nisanın Önemi Hakkında Bilgi

23 Nisanın Önemi Hakkında Bilgi

Edebiyat Konu Anlatımları, Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
23 Nisan Bayramı

23 Nisan Türk Milleti İçin En Önemli Günlerden Biridir. Kurtuluş Savaşında Dönüm Noktalarından Biri Olan 23 Nisan 1920 Tarihi Her Yıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Olarak Yurdumuz Genelinde Kutlanmaktadır. 

23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen, ulusal boyutta kutlanan bir bayram olmasına karşın son yıllarda dünyanın pek çok yeri tarafından benimsenen özel bir gün haline gelmiştir. Özellikle yeni bir Cumhuriyetin kuruluş dönemi, Kurtuluş Savaşının sonra ermesi ve oluşan büyük yaraların onarılmaya başlandığı dönemde TBMM’in açılışıyla birlikte insanlarda yeni bir umut ve yeni bir çıkış ışığı oluşmuştu.

Mustafa Kemal Atatürk bu mutlu günü yurdun dört bir yanında kutlanmak üzere çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan 1923 tarihinden günümüze değin her yıl kutlanmaya devam etmiştir. Atatürk tarafından söylenen önemli bir özdeyiş olan “bugünün küçükleri, yarının büyükleri” bu özel ve kutlu günde bir kez daha yad edilirken dünyanın farklı yerlerinden binlerce çocuk 23 Nisan’ı kutlamak üzere ülkemize gelmektedir.

23 Nisan Neden Önemlidir? Ne İfade Etmektedir?

23 Nisan

23 Nisan yalnızca çocuklara armağan edilen bir gün olmayıp çocukların bir araya geliştirerek oluşturduğu sevginin kitlelerce anlaşılması ve benimsenmesi adına önemlidir.

Dünyada farklı yerlerde insanların yaşadığı savaş ve kıyımların unutularak barış içerisinde yaşanmasının öğütlendiği bu günde geleceğin yetişkinleri ve büyükleri olan çocukların daha sağlıklı bir temelden yetişmesi amaçlanmaktadır.

Son yıllarda 23 Nisan’ın önemi konusunda bazı tereddütler ve kısıtlamalar yaşanıyor olsa da ülkemiz insanı için bu özel günün benimsenmesi ve büyük bir coşku ile kutlanması oldukça önemlidir.

Okullarda ya da daha geniş alanlarda yapılan törenler ile özel günü bizlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk tekrar, tekrar hatırlanırken çocuklara özel olan her şey bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Bizlere düşen görev ise bu özel günü her yıl hatırlamaya ve yaşatmaya devam etmektir.

23 Nisanın Önemi hakkında bilgi ve görüşlerimizi paylaşırken modern Türkiye Devletinin temellerinin atıldığı gün olarak ta bu günü anabiliriz. İşgal altındaki topraklarda yeniden ayağa kalkmak için kurulmuş olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin verdiği kararlar ile milli mücadele süreci hızlı bir biçimde ilerlemiş ve bu Cumhuriyetin kurulmasının ilk adımı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK