90′ lı Yıllara Özlem Duyuyorum, Özlüyorum O Günleri

90′ lı Yıllara Özlem Duyuyorum, Özlüyorum O Günleri

PAYLAŞ

Eskiye duyulan özlem, geçmişte yaşadıklarını anmak özlemek , devamlı geçmişi yad etmek insanların vazgeçemediği duygusal davranışlardan biridir.  Okul yılları ,  eski bayramlar, ah ulan askerlik  diye başlayıp devamında uzadıkça uzayan ve bazen gözlerde yaşlar oluşturan sohbetler.

Uzun zamandan beri göremediğiniz okul arkadaşları, asker arkadaşlarını özlemek, yıllar önce okuduğun okulu görünce duygulanıp kısa sürede olsa eski günlere dönmek.  Fakat okulda olduğunuz zamanlarda bir an önce mezun olmak ve kurtulmak için neler neler  yapmıştın  değil mi ? 🙂

Bazen düşünürüm niçin insanlar hep eskiyi özler, hala da anlamış değilim.  Yaşadığımız an  neden beğenilmez ? Halbuki eskileri bir kenara bıraksak belkide yeni başladığımız şeyler çok daha güzel özelliklere sahip değil mi ?

Madem ki maziyi  arayacaktık o zaman neden yenilerini yaşıyoruzki? Hepimiz eski anılarla yaşayalım gitsin.

Yıllar öncesinin şarkılarını dinleyip ”  eskiden adamlar ne şarkı yapmış bu zamanda  böyle şarkılar nerdeee ” demek. Halbuki 0 dönemlerde bu şarkılarda tam anlamıyla hit olmamışlardı. Fazlada dinlenilmemişlerdi.

20-30 senelik eski filmleri devamlı izlemek, yeni yapım filmleri devamlı eski filmlerle mukayese etmek. Yeni yönetmenlerin yeteneklerinden dem vurmak.

Ulan eski yönetmenler yokluklar içinde harika filmler çekmişler yeni yönetmenlerin  ellerinde her türlü imkan, süper kalite makineler var ama kalitesiz dandik filmler  çekiyorlar diye serzenişlerde bulunmak hatta kızmak ….  Belkide beğenmediğimiz  o yönetmen aynı filmi 15-20 sene  önce çekmiş olsaydı belkide çok beğenecektik.

Bir de benim gibi eski mahalleni, arkadaşlarını ve komşularını özlemek de var.  Sanki ben değildim gecekondu mahallesinin yıkılıp apartmanlar olmasını isteyen . Onca güzelliğin, yeşil alanın, çok bakımlı olmasalar da bahçelerin yıkılıp beton duvarların yükselmesini isteyen …

Yeni bir ev, oda, balkon ve ortama hepsini silen .  Peki ne değişti ne oldu da elimdekileri beğenmeyip onları özlüyorum….

Belki kabul etmediğimiz , sevmediğimiz yeni hayatımız değil.  Belkide kabullenemediğimiz eskiden sahip olduklarımız da değil belkide yaşlanmayı  kabul edemeyişimiz. Hayatımızın sonlarına hızla yaklaştığımızı anlıyor olmamızdır….

Ersin AYGÜL … (90′ lara özlem)

11.11.2017

BİR CEVAP BIRAK