Adıyaman Tarihçesi Hakkında Bilgi

Adıyaman Tarihçesi Hakkında Bilgi

Gezelim Görelim
PAYLAŞ
Adıyaman Resimleri

Türkiye’nin Her Şehri Bir Başka Güzeldir Ama Bu şehir Adıyaman ise daha bir başka güzeldir. Sıcakkanlı insanların şehri Adıyaman denilince Kiminin Aklına Tütün Gelir, Kiminin Aklına Sıcakkanlı İnsanları Kiminin Aklına İse Tarih Kokan Nemrud Gelir. Yurdumuz batısı ve doğusu ile bir başka güzeldir. Bizler bu güzelliklere tam anlamıyla sahip çıkamıyoruz ancak bu sahip çıkamama durumu zaman ile düzelmeye başladı ve tatillerde artık deniz kenarında gezmenin yanına Adıyaman gibi tarihi yerleri gezmekte eklendi. Bizlerde size kısaca Adıyaman Tarihi ve Tarihçesini açıklamak istedik.

 

Adıyaman Şehrinin Tarihçesi Hakkında Bilgiler Özet

ADIYAMAN, Güneydoğu Anadolu bölgemizde yer alan ve Malatya Dağları eteğinde kurulmuş olan bir şirin vilayetimizdir. Tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Şehrin çevresinde eski dönem uygarlıklarına ait olan tarihi eser kalıntılarına rastlayabilirsiniz.

Adıyaman Nemrut Dağı Heykel Resimleri

Oldukça uzun bir süre boyunca Hısnımansûr ismiyle anılmış olan bu şehrin içinde bulunmuş olduğu bölgede ki yerleşimlerin tarihleri oldukça eski tarih dönemlerine kadar gitmektedir. Bu bölge üzerinde hakimiyet kuran en önemli uygarlıklar ise Asus, Hitit, mitanni,Pers Hurri ve Komagene Krallıklarıdır.  7. yüzyıl sonrası bölge üzerinde sıklıkla İslâm akınları görülmüştür ve 670 yılı itibariyle yerleşimin bulunduğu bölge Emevi yönetiminin eline geçmiştir. Dönemin ünlü Emevî komutanlarından Mansûr bin Ca’vene tarafından günümüzde kadar gelen kale inşa ettirilmiştir. 758 yılına kadar Emevilerin hüküm sürdüğü bölge daha sonra Abbâsî geçmiştir, 926-958 yılları arasında kalan dönemde bu topraklara Hamdaniler hakim olurken sonrasında Bizans yeniden Hısnımansûr a egemen olmuştur.

Adıyaman Cendere Köprüsü Resimleri

1071 Malazgirt Zaferi öncesinde yapılmaya başlayan Türk akınları neticesinde  ilk defa 1066’da Selçuklu kumandanı Gümüştekin bu güzel şehri Bizanslılardan Almıştır. Türk hakimiyetine girdiği bu zaman diliminden sonra Artuklu, Eyyûbî ve Selçuklu, İlhanlı, Akkoyunlu, Dulkadiroğulları ve Memlüklüler tarafından 1515 tarihine kadar yönetilen Hısnımansûr vilayeti 1515 yılında Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Adıyaman Nemrut Dağı Heykel Resimleri

Hısnımansûr ( Adıyaman) 1954 yılında il olana kadar Maraş, Elbistan ve Malatya ya bağlı bir yönetim birimi olarak varlığını sürdürdü. 1923 ve 1954 tarihleri arasında Malatya iline bağlı bir ilçe olan Adıyaman 22 Haziran 1954 tarihinde il olmuştur.

Adıyaman Şehrinin Tarihteki İsimleri

Şehir ile ilgili olarak bir kaç farklı isim geçmektedir. Vadi – Leman ismi eski tarihlerde kullanılan bir isim olarak öne çıkmıştır. Ancak bölgede Müslüman egemenliği başladıktan sonra şehir Hısnımansûr olarak anılmıştır. Zamanla şehre Adıyaman ismi verilmiş ve il olduktan sonra da bu ismi almıştır.

Adıyaman Şehrinin Kürtçe Adı ; ADIYAMAN / SEMSÛR

BİR CEVAP BIRAK