Adnan Menderes Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgiler

Adnan Menderes Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgiler

Kim Kimdir
PAYLAŞ
Adnan Menderes Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgiler Biyografisi

Türk Siyasi Hayatının en Sevilen Liderlerinden Adnan Menderes Yapılan Bir Darbe Sonrası Yassıada da Yaşadığı Mahpus Hayatından Sonra İdam Edilmiştir.

Adnan Menderes Kimdir Kısa Biyografisi

9. Türkiye cumhurbaşkanı 22 Mayıs 1950 yılında başbakanlık görevine başlamış ve 27 Mayıs 1960’a kadar başbakan olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda 9 Haziran 1950 yılında demokrat parti genel başkanlığını yapan adanan menderes, Türkiye büyük millet meclisi 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ve 11. dönem milletvekilliği yapmış isimler arasında yer almaktadır. Asıl adı Ali Adnan Ertekin Menderes 1899 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında aynında dünyaya gelmiştir.

 

 

1930 yılında Serbest Cumhuriyet Halk Fırkası, 1930-1945 yıllarında Demokrat Partide görev almış ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesin başarı ile bitirmiştir. Böylelikle hem siyasetçi hem de hukukçu olarak Türkiye cumhuriyetini kurulmasında emeği geçen isimler arasında yer almaktadır. İstiklal madalyasının sahibi Adnan Menderes, 27 Mayıs tarihinde yapılan darbenin ardından Yassıada sürecini yaşamış ve daha sonra ise 17 Eylül 1961 tarihinde idam cezasına çarptırıldı ve daha sonra asılarak idam edilmiştir. Ülkeyi yönetmiş olduğu dönem içerisinde oldukça büyük bir ekonomik kriz içerinde olan Türkiye, çeşitli sorunlarla boğuşmaktaydı.

Adnan Menderes Resimleri

Adnan Menderes ve onun yönetimde görevli olarak yer alan çeşitli kişilerin suçlu gözüyle bakılmasını ardında kamuoyunda büyük tepki oluşmuş olsa da 10 yıllın demokrat parti iktidarlığı ile çeşitli sorunların beraberinde geldiğini savunan topluluk daha fazlaydı. Halk arasında çeşitli suçlamalara maruz kalan Adnan Mendesin idam edilmesinin ardından Aydın ilinde doğan çocuklara Menderes isminin çokça verilmesi, Adnan Menderesin aynı zamanda geniş halk kitleleri tarafından sevilen oldukça iyi bir yönetici olabileceği fikirlerini akıllarda bırakmıştır. İsmet İnönü ile bir türlü anlaşamayan Adnan Menderes, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde unutamayan isimler arasında oldukça önemli bir yer edinmiştir.

Ailesin Dair Bilgiler

Eş: Berin Menderes (e. 1929–1961)
Çocuklar: Aydın Menderes, Yüksel Menderes, Mutlu Menderes

Adnan Menderesin İdamından Önceki Son Sözleri

“Türkiye’ye 10 sene başbakanlık yaptım. Sekiz senemi Türk tarihi yazacak, iki senemi de dalkavuklarım. Oğlum Yüksel’in devlet tarafından okutulmasını istiyorum. Kaleminden altın damlasın. Bizim gibi olmasın.”

Evet Rahmetli Adnan Menderes Tarafından Söylenilen En Son Sözler Bunlar Olmuştur. Türk Milleti İçin En Önemli Liderlerden Biri Olan Büyüğümüzü Rahmet İle Anıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK