Aile Hayatı Nasıl Olmalı ?

Aile Hayatı Nasıl Olmalı ?

Genel
PAYLAŞ
İslami Aile Hayatı

Aile Hayatı Nasıl Olmalı ? Huzurlu Aile Yaşantısı İçin Yapılacaklar Nelerdir sorusu günümüzde huzursuzluk ve tartışmalar ile bölünen yuvaları gördükçe bir çoğumuzun sormuş olduğu bir sorudur.
Aslında bu işin temelinde bir tek neden yatmaz. O nedenle tek tek aile hayatında huzuru kaçıran sıkıntıları yazalım ve sonrasında bunların çözümü için yapılacakları anlatalım.

 

Aile Hayatını Etkileyen Unsurlar

1 – Alkol ve Bağımlılık Yapan Madde Kullanımı ve Aile Hayatına Olan Etkileri

Bir çok yuvanın yıkılmasında temel etken olan alkol tüketimi ve madde bağımlılığı yüzünden aile içi tartışmalar had safhaya çıkmakta, eşler arasında sözlü tartışmalar olmakta, eşler bir birlerine hakaret etmekte ve bazen şiddet uygulanmaktadır.

Sorunun Çözümü :

Aslında çok zor bir şey değil hayatımızı çalan aile yaşantımıza zarar veren ve toplum içinde pekte sevilen bir insan olmamamıza neden olan alkolü ve bağımlılık yapan maddeleri keyif veren yada acıları, kederleri unutturan değil hayatımızın düzenini bozan, yuva yıkan toplum yaşantısı ve sağlıklı bireyler yetişmesine engel olan bir unsur olarak görürsek ve hayatımızdan çıkarırsak yuvamızda daha huzurlu olabileceğimizi görebiliriz.

İslami Aile Resimleri

2 – Ekonomik Sorunlar ve Aile Hayatına Olan Etkileri

İçinde bulunduğumuz yüzyılda ailelerin bir çoğu maddi sorunlar yüzünden yıkılmanın eşiğine gelmekte, bazen yıkılmakta, bazen intihar ile ve cinnet ile sonuçlanan olaylar karşımıza çıkmaktadır. Borç batağına saplanan aile reisleri, aşırı harcama yapan hanımlar ve aile fertleri yüzünden yıkılan yuvalar ve sonlanan hayatlar karşımıza çıkmaktadır.

Sorunun Çözümü :

Aile fertleri bir birini anlayarak, aşırı harcamadan kaçınması, lazım olmayan ve israf boyutuna ulaşan harcamaların yapılmayıp lüzumlu harcamaların yapılması durumunda, gelir gider dengesinin sağlanarak bütçeyi sarsmayacak harcamalar ile daha huzurlu ve ekonomik açıdan sorunsuz bir aile yapısı karşımıza çıkabilir.

3 – Eşlerin Bir Birini Anlayamaması, Konuşamaması ve Aile Hayatına Olan Etkileri

Son yıllarda eşler arasında huzursuzluk ve ayrılıkların en sık karşımıza çıkan nedenlerinden biri de eşlerin bir birleriyle konuşamaması, bir birlerini anlamamaya çalışması ve mutluluğu dışarıda aramasıdır. Özellikle Facebook ve Twitter tarzı sosyal medya siteleri artan internet kullanımı ve kolaylaşan iletişim imkanlarından dolayı bir çok eş artık ilgiyi farklı mecralarda arayıp eşlerinden uzaklaşmaktadır.

Sorunun Çözümü :

Eşler arasındaki iletişimsizliğin çözümü için ilk olarak eşler konuşmayı , konuşurken bir birlerini anlamayı denemelidir. İnternet kullanımı. sosyal medya kullanımından gerekmedikçe kaçınılmalı, aile olarak daha fazla birlikte zaman geçirilmeli karşılıklı sorunların giderilmesi sırasında tartışmaya girmeden bir birlerini anlamaya çalışılmalıdır. Unutmayın ki konuşamayan insanlar anlaşamaz, Anlaşamayan insanlar ise birlikte yaşayamazlar.

 

4 – Eşlerin Aileleri Arasında Olan Uyumsuzluk ve Aile Hayatına Olan Etkileri

Eşler arasındaki problemlerden biride iki tarafın ailesinin bir birleriyle olan uyumsuzluğu, kadın ve erkeğin bir birinin ailesiyle olan uyumsuzluğudur. Aileler yüzünden bir çok evlilik ayrılıkla nihayete ermektedir.

Sorunun Çözümü :

Peki ne yapacağız diye soruyorsunuz değil mi. İlk olarak evliliğin iki kişinin değil aynı zamanda iki aileninde evliliği kabul edeceğiz ve aileleri müşterek bir payda da birleştirmek için çabalayacağız. Uyumlu aileler uyumlu bir evlilik için olmazsa olmazlardandır. Tabi bu sadece aile uyumu ile gelir gelin ve damadın kaynana ile kayın babaları ile uyumlu geçinmeleri durumunda daha da iyi olacağını söyleyebiliriz.

5 – Çocukları Yetiştirebilmek, Anlayabilmek ve Aile Hayatına Olan Etkileri

Bir çok ailenin yaşadığı problemlerden biridir. Çocuklar ile ortaya çıkan kuşak çatışması neticesinde mutluluğu dışarıda arayan ve iyi olmayan arkadaşlıklarla tanışan çocuklar yüzünden büyük problemler çıkmaktadır karşıya.
Sorunun Çözümü : 

Öncelikli olarak çocukların sorunları detaylı incelemeleri, ihtiyaçlarını sırf parasal ihtiyaçlar olarak görmemeli ve onların yaşları kaç olursa olsun hala çocuk olduğunu ama büyüyerek artık gençlik çağlarına merhaba dediğini unutmayarak onların seviyesinde hareket ederek azami ölçüde beklentilerini karşılamaya çalışmalıdır. Yaptıkları davranışlardaki hataları onları kırarak ve rencide ederek değil yumuşak bir ses tonu ile arkadaşça anlatmalıyız.
Hayatımızın bir parçası olan evlatlarımıza her zaman yanlarında olduğumuzu söylemeliyiz.

 

Aile yaşantısında karşımıza çıkan sıkıntılar konusunda yapabileceklerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Aklınızdan çıkarmayın sorunlar kaçarak değil üzerine gidip anlayarak, konuşarak çözülür.
Şiddet ve diğer şiddet içeren davranışlar ile başarıya değil başarısızlığa imza atarsınız. Karşınızdakini anlayın onun sizin hayatınızın bir parçası değil hayatınızın ta kendisi olduğunu kabul edin.
Mutlu ve Güzel Günlere
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK