Ailenin Önemi Nedir Kısaca

Ailenin Önemi Nedir Kısaca

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Ailenin Önemi Nedir Kısaca Hakkında Yazı Kompozisyon Vikipedi

Ailenin Önemi Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Bir insan için sahip olduğu şeyler arasından en önemlisi hangisidir dersek farklı cevaplar alabiliriz ancak en önemli şeyler listesinin başında aile gelmektedir desek buna hayır diyebilecek kimse çıkmaz. Fakat bu kavramı düşünürken sadece çekirdek aile olarak değil de ailenin diğer büyükleri ve yakın akranlarımız da bu olgu içerisinde yer alıp sağlıklı toplum yapısı için sağlıklı ailelerin oluşması gerekir.

 

Aile kavramını açıklayacak olursak eğer toplum hayatı içerisinde bulunan yapış taşlarının en küçük birimidir diyebiliriz.  Aile hayatı içinde hayata adım atmış olan ve yetişen bireyler daha sağlam ve düzenli bir toplum yapısının ortaya çıkmasına katkı sağladığından dolayı ailenin önemi daha fazla öne çıkmaktadır. Toplum düzeni ve gelişiminin daha iyi olabilmesi için aile en ön sıralarda gelen kavramların başındadır. Anne, Baba ve Kardeşlerden oluşmakta olan çekirdek aileler aileyi ve toplumu oluşturan her fert ve toplum geneli açısından oldukça önemli bir olgudur.

 

Bizleri hayatın en başında sıfırdan alıp öğretmemiz gereken şeyleri gösteren bizleri eğiterek geliştiren ve bu günkü zor yaşam koşulları olan dünyanın içinde yaşamamız için gerekli olan her şeyi öğreten müessese olan aile büyümemiz müddetince hep yanımızdadır. Onların yaşamsal doğruları bizim içinde doğrular olmaktadır. İyi günlerde mutluluğumuzu kötü günlerdeyse hüznümüzü paylaşmak istediğimizde hep yanımızdadır ailemiz. Çünkü bizler ailemizle ayrılmaz bir bağ olan kan bağı ile ve yürek bağı ile bağlanmışızdır. Bilhassa çocuklar ailelerine çok bağlıdır ve sevgiye muhtaçlardır. Muhtaç oldukları sevgi de fazlasıyla ailelerinden gelir ve bu yüzden ailelerine sımsıkıya bağlıdırlar.

Çocuklar anne ve babaları birbirlerinden ayrıldıkları zaman oldukça büyük bir bunalım girebilirler ve durum onların psikolojisi üzerinde negatif bir etki yapabilir. Böyle vaziyetlerde çocuklar istedikleri sevgiyi ailelerinden alamazlar veya alamadıklarını düşünürler. Böylelikle bu durumdan kurtulmak için başka büyük insanlara yönelirler. Bu durumun neticesi olarak da çocuklar zarar görebilir. Aile kavramı ülkemizde yakın komşumuz olan Avrupa ülkelerine oranla çok daha fazla ve daha büyük bir önem arz etmektedir. Çocuklar ailelerine daha fazla önem vermektedir.

Ailenin Önemi Nedir Kısaca Hakkında Yazı Kompozisyon Vikipedi

Çocuklar ailelerinden bir şeyler öğrenmeye çalışırken aynı zamanda onlarında sevgisini istemektedir ilk başka. Aile ilgi ve sevgisinden desteğinden uzak kalan çocuklar yanlış yollara gidip yanlış arkadaşlıklar yapabilmektedir. Bu yüzdendir ki ilk yapacağımız çocuklarımızın yanında olmak onlara doğru ve yanlışı görebilmeyi kendini savunmayı öğretmektir yanlışlardan.

 

Bireylerin gelişiminde en önemli ve etkili kişiler aile bireylerinden oluşmaktadır. Rol model olarak seçilen anne ve babanın hareketleri bireyin gelişimini doğrudan etkilemekte gerek eğitim gerekse de sosyal yaşamı içerisinde yönlenmesinde rol almaktadır. Ailenin bize kattığı en önemli şey ise hiç kuşkusuz bir arada ne denli kuvvetli bağların oluşacağıdır.

Toplumumuz kültürel anlamda aile bağlarına önem veren ve aile kavramını göz önüne alan bir yapıya sahiptir. Bu konuda Avrupa topluluklarına oranla daha şanslı olsak da eğitim konusunda istenilen düzeyde değiliz. Sağlıklı bir aile yapısı ise sağlıklı toplumların oluşmasını sağlayacaktır.

 Unutmayın ki sağlam bir aile yapısı sağlam bir ülke demektir.

BİR CEVAP BIRAK