Alara Han Yapılışı ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Alara Han Yapılışı ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Gezelim Görelim, Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ
Alara Han

Alara Han İle İlgili Bilgi

Önemli Ticaret Yolları üzerinde kurulmuş olan yurdumuzun en tanınmış kervansaraylarından biri olan ve Anadolu Selçuklu Döneminin en önde gelen eserlerinden biri olarak öne çıkan Alara Han Nerededir ayrıca bu önemli tarihi eser ile ilgili olarak tarih derslerinde en sık karşılaşılan Alara Han Ne Zaman Yapılmıştır sorularına yanıt ararken birde Yapılış Amacına dair bilgilerb
Yapı olarak kısaca şunu diyebiliriz Kervansaray olarak inşa edilen ve Antalya – Alanya’da Alara Kalesine 800 metre uzaklıkta yer alan Alara Han, Alara Çayı kıyısında oldukça güzel bir konumda bulunmaktadır. Toplamda 2000 metre kare alan üzerinde kurulu olan Alara Han, tamamen kesme taşlardan oluşturulmuştur.

 

Alara Han, Alarahan Resimleri

Alara Han Yapılışı ve Tarihçesi

Antalya’ya bağlı Alanya’da Alara Kalesine 800 metre uzaklıkta yer alan Alara Han, kervansaray olarak inşa edilen ve inşasında tamamen kesme taşlar kullanılan tarihi yapılardan birisidir. 1231 yılında inşa edilmiş olan han hakkında çok detaylı bilgiler bulunmamakla birlikte günümüzde yapılan onarım sonrasında hanın restoran ve alışveriş yeri olarak kullanıldığı görülmektedir.

 

Kervansarayın inşa edilişi sırasında yapılan gözcü kuleleri halen varlığını sürdürmektedir. Yine han içerisinde bulunan ikinci kapı, ziyaretçilerin konaklayacağı mekanlara doğru açılmaktadır. Son derece farklı mimariye sahip olan ve düz bir arazi üzerinde inşa edilen han içerisinde pek çok küçük odacık bulunmaktadır.

Yine kervansaray içerisinde çeşme, mescit ve hamam gibi yapılar bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan onarımlarda daha önce yapılan onarımlar ve inşalara ilişkin taşlar üzerinde ilginç isimlerin imzalarına rastlanılmıştır. Bölgede bulunan kitabelerde I. Alaeddin Keykubad’ın kendisin Arap ve Acem ülkesinin sahibi olarak nitelendirdiği, Alara han da bulunan kitabe de ise Rum, Şam, Ermeni ve Frenk memleketlerinin fatihi unvanına yer verdiği görülür.

Alara Hanı Yaptıran Devlet

Anadolu Selçuklu Devleti tarafından yapılan kervansaraylardandır.

Alara Hanın Yapıldığı Yüzyıl

13 Yüzyıl da yapılmıştır

Alara Hanı Yaptıran Hükümdar

Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır.

Alara Han Yapılış Amacı

Sultanın ve Ticaret Amaçlı Yolculuk Yapanların Konaklaması

Alara Han ve Alara Kalesi Belgeseli Video


Ülkemizin en önde gelen kervansaraylarından olan Alara Han Hakkında Bilgileri sizlere özet olarak açıklamaya çalıştık.
Ayrıca devamında ise izlemeniz için Alara Kalesi ve Alara Han Belgeselini sizinle paylaştık. Umarım yararlı olabilmişizdir.

BİR CEVAP BIRAK