Alfred Sisley Kimdir ? Biyografisi, Hayatı?

Alfred Sisley Kimdir ? Biyografisi, Hayatı?

Kısa Biyografiler
PAYLAŞ
Alfred Sisley Kimdir

İzlenimcilik akımının öncülerinden birisi olan, Fransız bir ressam olmasına karşın aslen Britanyalı olduğu bilinen Alfred Sisley, 30 Ekim 1839 tarihinde Paris – Fransa’da dünyaya gelmiştir. Ailesi, Britanya’da dünyaya gelmiş ve Paris’e yerleşmiştir. Babası tüccar olmakla birlikte yaklaşık 13 yıl boyunca Londra’da ticaret işlerine ilgi duyması için Sisley’i yönlendirmeye çalışmıştır.

 

13 yıl boyunca Londra’da ailesi tarafından ticarete yönlendirilmeye çalışılmasına karşın Alfred Sisley, sanata olan ilgisi nedeniyle 1862 tarihinde Marc-Charles-Gabriel Gleyre’in atölyesine girmiştir. Gleyre’nin atölyesinde çalışmaya başladığı süreç içerisinde Bazile, Monet, Renoir ile tanışan, bu dönemde Bazile, Monet, Renoir ile çalışmalar yapmaya başlayan Alfred Sisley, zaman içerisinde izlenimcilik akımının öncüsü halini almıştır.

Alfred Sisley Resimleri, Biyofrafisi, Hayatı

Alfred Sisley Biyografisi ve Eserleri

Resim çalışmalarına başladığı süreç içerisinde yaşamını idame ettirebilmek için resimleriyle kazanç sağlamak zorunda olduğunu hisseden Sisley, Monet Durand Royal ile bu dönemde tanışmıştır. Genellikle manzara resimleri üzerine çalışmalar yapan Sisley’in birkaç eseri dışında ağırlıkla manzara resimlerine yöneldiği görülmektedir.

 

İzlenimcilik akımı içerisinde pek çok ressam olmasına karşın Alfred Sisley’in öne çıkmasında farklı bir yönü bulunur. Yaşamı boyunca edindiği ve sunduğu üslup büyük oranda değişmemiş, yine yaşadığı yerlere oranla sanat anlayışı farklı dönemlere ayrıştırılmıştır. 29 Ocak 1899 tarihinde Moret-sur-Loing, Fransa’da yaşama veda eden Alfred Sisley’in yaşamının son dönemi ve ölümü sonrasında eserlerinin çok daha fazla dikkat çektiği düşünülmektedir.

• YAPITLAR (başlıca): Nehirdeki Sandallar, Bougival, 1873, Jeu de Paume Müzesi Paris; Sis, 1874; Port-Marly deki Sel Baskını, 1876, Jeu de Paume Müzesi, Paris; Marly, Karda Havuz, 1876; Louveciennes’ de Kar, 1878, Jeu de Paume Müzesi, Paris; Moret, Loing Kıyıları, 1888; Oise Kıyıları, 1891, Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Cezayir.

• KAYNAKLAR: P. Du Colombier, Alfred Sisley in the Musee du Louvre, 1947.

Ünlü Ressam Hakkında Sizlerde Görüş ve Bilgilerinizi Paylaşmak İsterseniz Buyrun..

BİR CEVAP BIRAK