Ampulün Bulunuş Hikayesi Nasıldır ?

Ampulün Bulunuş Hikayesi Nasıldır ?

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Ampulün Bulunuş, İcat Edilme Hikayesiyle ilgili kompozisyon

Bazı İcatlar Vardır ki İnsanlık Tarihine Altın Harflerle Yazılmıştır İsmi. Bunları sıralamak istediğimizde ilk sıraları alacak olanlar hangileridir dersek az çok aynı yanıtlar çıkar ağzımızdan. Ateşin Bulunuşu, Yazının Bulunuşu, Tekerleğin Bulunuşu, Elektrik ve Ampulün bulunuşu diye başlar liste. Bu icat neden insanlığa büyük bir etki etmiştir diye soracak olursanız geceleri aydınlanma konusunda insanların içine düştüğü sıkıntılara son vermiştir. Bu bile başlı başına ne kadar faydalı bir şey olduğunu gösterir.

 

Aydınlanma Çağının Başlangıcı; Ampulün Doğuşu

Ampul, dünyamızın gelişimine yön veren en önemli icatlardan birisidir. Geceleri karanlığa mahkum kalanların aydınlanması için yapılmış olan bu önemli icat kısa bir çalışma sonucunda ortaya çıkmamıştır. Bugüne kadar birçok alanda kullanılan ampullerin, uzun süre yanmaya dayanıklı bir şekilde üretimine başlanması, üzerinde uzun süre çalışılan bir projeydi.

 

Edison, ampulü bulan kişi olarak bilinir, ancak şans eseri Edison’un ampulü geliştirdiği aynı dönemde bir başka bilim adamı olan İngiliz Joseph Swan da ampul üzerinde çeşitli faaliyetler yürütüyordu.

Edison Ampul Resimleri

Ampulün uzun süre yanmaya elverişli bir ortam hazırlayacak şekilde geliştirilmesi konusuna dönecek olursak, karbon elementinden meydana gelen kömürleşmiş pamuk lifi kullanarak Edison o dönemde 12 saat ve üzeri sürede yanabilen ampuller geliştirmişlerdi. Bundan dolayı da gerçekten gerek günlük yaşam anlamında, gerek de endüstriyel bakımdan ampul birçok bölgede kullanılmış, geliştirme faaliyetlerinde hep ön planda olmuştur. Dünyamızın ihtiyaç duyduğu gerçekten önemli bir icattır.

Pamuk lifinin 12 saat ve üstünde dayanabilmesinden sonra, Edison bu icadı biraz daha geliştirerek kömürleşmiş bambu lifinden tam 40 saate kadar dayanabilen ampul geliştirmiştir. Sonrasında ise, birçok mucit, ampul üzerinde farklı elementleri kullanarak farklı dayanma noktalarına sahip ampuller geliştirmiştir.

En son olarak ise, bugünlerde kullandığımız modern ampul modeli, General Electrics tarafından 1910 senesinde üretilmiştir ve piyasada oldukça rağbet görmüştür. Bugün halen daha, birçok alanda aydınlatma ampul ve yeni türevleri ile sağlanmaktadır. Dünyayı belki de en çok değiştiren icatlardan biridir ampul. İçinde bulunduğumuz yüzyılda Akkor Lambaların yerini Led Lambalar almaya başlamıştır. Bu lambalar diğer lambalara göre daha uzun ömürlüdür ve enerji tasarrufu konusunda da akkor lambalara göre daha yüksek tasarruf imkanı vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK