Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Anestezi Bölümü Mezunları İş İmkanları, Maaşları Hakkında Bilgi

İçinde bulunduğumuz ortamda eğitim planlamasında yapılmış olan tercihler yaşantımızın daha sonraki evrelerinde kişi yaşam standartları ve kariyer olanaklarının belirlenmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yapılmış olan yanlış bir seçim sebebiyle mezun olduktan sonra iyi bir kariyer fırsatı ile karşılaşmamak ve ya da normal de hak edilenden daha düşük bir maaş karşılığında çalışmak yapılmış olan seçim ile bire bir ilgilidir. Çünkü ihtiyaç duyulan bir bölümden mezun olan kişi ile ihtiyacın az olduğu ve mezun sayısının fazla olduğu bir bölümden mezun olan kişinin alacağı maaş, iş imkanları ve kariyer olanakları farklı olacaktır.

 

Anestezi İş İmkanları Hakkında Bilgi

Sağlık kurumlarında görev alan personellerden birisi olan, üstlendikleri görev itibariyle oldukça önemli bir meslek grubu olarak bilinen anestezi bölümü mezunları, özellikle ameliyathanelerde doktora yardımcı olmak üzere anestezi işlemini yapan kişiler olarak bilinmektedir. Kamu ve özel sektöre bağlı olarak hizmet sunan hastaneler başta olmak üzere özel kliniklerde de görev alabilen bölüm mezunları geniş bir çalışma alanına sahiptir.

 

Anestezi bölümünde verilen eğitimin temel amacı, hekimlere yardımcı olmak üzere söz konusu eğitimi almış kişilerin görevini yerine getirebilmesi ve bu konuda işbirliği içerisinde hizmet sunmasıdır. Dinamik bir yapıya sahip olan ve sürekli gelişim gösteren tıp alanı içerisinde anestezi mezunlarına olan ihtiyacında her geçen gün arttığı görülmektedir. Bu bakımdan bölüm mezunlarının oldukça geniş bir çalışma alanı olduğu dikkat çekmektedir.

Anestezi bölümünde eğitim alan kişilerin gerek sağlık gerekse de tıbbi konularla ilgili olması, araştırmaya ve kendini geliştirmeye önem vermesi gerekmektedir. Bölüm içerisinde verilen akademik eğitim kapsamında yer alan derslerin bazılarına baktığımızda ise anatomi, fizyoloji, farmakoloji, özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi önemli konuların olduğu dikkat çekmektedir.

Anestezi Bölümü Mezunları İş İmkanları, Maaşları Hakkında Bilgi

Anestezi Mezunları Nerelerde Çalışır ?

Anestezi bölümünde başta biyoloji olmak üzere fen bilimleri ağırlıklı bir eğitim verilmektedir. Bu nedenle hem lise dönemi hem de eğitim alınan süreç içerisinde kişinin bu alanlar ile ilgili olması alınan eğitim açısından önemlidir. Dikkat gerektirmesi, yoğun bir çalışma temposu içerisinde gerçekleştirilmesi ise bölümün çok daha önemli olmasını sağlamaktadır.

Anestezi bölümünde eğitim alan ve mezun olan kişiler anestezi teknikeri gibi sıfatlar ile görev üstlenmektedir. Bu bölüm mezunları başta kamu ve özel sektöre bağlı olarak hizmet sunan hastanelerde, özel kliniklerde, sağlık ocaklarında ve üniversitelerde görev alabilmektedir.

Anestezi Teknikeri Maaşları 2017

D/K Hizmet Yılı Eğitim Durumu Net Maaş
12/2 Yeni Başlayan Lise 2.659 TL
10/2 Yeni Başlayan Ön Lisans 2.666 TL
9/1 Yeni Başlayan Lisans 2.667 TL
8/1 3 yıl Lisans 2.670 TL
7/1 6 yıl Lisans 2.719 TL
1/4 25 yıl ve üzeri Lisans 3.075 TL
Maaş hesaplaması yapılırken;
– Mezuniyet olarak Lisans mezunu, bekar ve çocuğu olmayan personel dikkate alınmıştır. Yapılan hesaplama işlemine sendika aidatı ve kalkınma öncelikli bölgelerde verilen ek ödeme dahil edilmemiştir.
Konuya dair görüş ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK