Ankara Kalesi Yapılışı ve Tarihçesi

Ankara Kalesi Yapılışı ve Tarihçesi

Kültür&Sanat
PAYLAŞ
Ankara Kalesi Yapılışı ve Tarihçesi

Her şehrin kendine has simgeleri vardır. Başkent Ankara Denildiğinde İlk Akla Gelen Yerlerin Başında Ulustaki Ulu Önder Atatürkün Heykeli ve Birde Ankara Kalesi Gelmektedir. Ankara ziyaret edildiğinde mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerdendir. 

 

Ankara’nın Simgesi Ankara Kalesi

Ankara Kalesi İç Kale Resimleri

Ankara’da Altındağ ilçesinde bulunan tarihi ve önemli yapılardan birisi olan Ankara Kalesi, Ankara’nın simgelerinden biri olarak görülmektedir. Tarihi kalenin ne zaman ve kim tarafından inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmamakla birlikte tahminlere göre 2.yy’da inşa edildiğine inanılmaktadır.

Ankara Kalesi Yapılışı ve Tarihi

Ankara Kalesi Manzara Resimleri

Ankara – Altındağ’da bulunan ve inşa ediliş tarihi hakkında net bir bilgi bulunmayan Ankara kalesi, tahminen M.Ö 2.yy’da yapıldığı düşünülmektedir. Ancak aynı tarihlerde Galatların Ankara’ya yerleşmeleri sırasında kalenin olduğundan söz edilir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde çokça kez onarım yapılan kale yerden 110 m yükseklikte olup iç kaleyi kuşatan dış kalelerden oluşmaktadır.

Ankara Kalesi Kış Manzarası Resimleri

Dış Kalede 20’ye yakın gözcü kulesi bulunmakla birlikte bu kalenin eski Ankara çevresini sardığı söylenmektedir. İç kalenin toplamda kapladığı alan 43.000 km2 olup 14 – 16 metre yükseklikte duvarlardan oluşmaktadır.

 

Kale içerisinde İlhanlılar, Selçuklular dönemlerine ait bazı eserler ve onarım bilgileri yer almakta ve Romalılara ilişkin bazı özel mimari eserleri taşımaktadır. Kalenin tek bir döneme ait olmadığı farklı dönemlerde genişletildiği düşünülür. Romalıların Galata’yı işgal etmesinden sonra şehir genişlemiş ve M.Ö 217 tarihinde surlar ve kale yeniden onarılmıştır. Bizans ve Selçuklular döneminde de yeniden onarıma gidilen kale son olarak 1832 tarihinde Osmanlı devleti tarafından onarımdan geçirilmiştir.

Ankara Kalesi Gece Manzarası Resimleri

Ankara Kalesi Belgeseli (Video)

 

Not: Konuya dair bilgi paylaşımını yukarıda sunduk birazda içinden geçenleri sizlerle paylaşayım. Bu bölüm ödevleriniz için uygun değildir bilgi paylaşımı içermemektedir.
Ankara Kalesi Son dönemde yapılan çalışmalarla eskiye oranla daha fazla ziyaretçinin ilgi odağı olmaktadır. Yurt İçi Ziyaretçilerden Çok Yurt Dışından Gelen Yüzbinlerce Turist Her Yıl İç Kaleyi, İçinde Bulunan Eski Ankara Evlerini ve Tarihi Eserleri Ziyaret Etmektedir. Bizimde Kaleye dair anılarımız vardır. Çocukken ihtişamına baktığımız, arkadaşlarımızla Ulusa gittiğimiz zamanlarda karpuz ekmek yemek için burçlarına koştuğumuz, muhabbet ettiğimiz ağaçlarının altında serinlediğimiz Ankara Kalesi gerçekten de ziyaret edilecek güzellikle bir tarihi eserdir. Sizlerde Ankara ilimize uğradığınızda Ankara Kalesine mutlaka uğrayın derim.

BİR CEVAP BIRAK