Anne ve Babanın Çocuğuna Karşı Olan Görevleri, Sorumlulukları, Ödevleri

Anne ve Babanın Çocuğuna Karşı Olan Görevleri, Sorumlulukları, Ödevleri

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ

Aile Kavramı Türk Toplum Yapısında ki En Önemli Kavramların Başında Gelmektedir. Çekirdek Aile ve Büyük Aileler Olarak İkiye Ayırabileceğimiz Bu Kavramdan Günümüzde En Yaygın Olarak Karşımızda Gördüğümüz Çekirdek Aile Anne, Baba ve Çocuklardan Meydana Gelmektedir. 

 

Anne ve Babaların Çocuklarına Karşı Sorumlulukları

Anne ve baba olmak, hayattaki en özel ve en değerli şeylerden birisidir. Bir çocuğu yetiştirmek ve onun gelişiminde etkili olmak hem manevi açıdan mutlu hissettirmekte hem de sevginin daha özel bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır.

Bir ailenin bütünlüğünün ve birliğinin en önemli sebebi o ailenin sahip olduğu evlatları, çocuklarıdır. Anneler ve babalar çocuklarına ilgili ile, şefkat ile yaklaşarak onlara değerli olduklarını değer verildiğini göstermesi, sevgilerini göstermekten kaçınmaması o çocukların içinde bulunduğu gün ve dönem için geleceğinin şekillenmesi için atılacak en güzel adımlardandır ve çocukların kendilerine güvenen, insanlara aldıkları sevgiyi ve şefkati yansıtabilen bireyler olmasının yolunu açan özellikler kazandıran miras olacaktır.

Anne ve baba olmak evlatlarına ihtiyaçları olan şeyleri almak değil, onlara sevgilerini sunmak, güler yüzle yaklaşmak ve onların kişisel gelişimleri için yardımcı olmaktır. Yani Anne ve Babalık sadece sorumlulukları yerine getirmek çocukları büyütmek değildir onların tam anlamıyla kişisel gelişim süreçlerinde destekçisi olmaktır.

Anne ve Babanın Çocuklarına Karşı Görevleri – Sorumlulukları

-Anneler ve babalar sahip oldukları çocukların sağlıklı ve dengeli bir biçimde beslenmesi, büyümesi ve ruh sağlığının korunarak gelişim süreçlerini sürdürmelerinde en yüksek sorumluluğu sahip olan bireylerdir.

-Çocuğa uygun ve kendisini toplum içinde rencide etmeyecek bir ad koymak, gerekli olan aile terbiyesini vermek, lüzumlu olan eğitimi vermek te anne ve babanın görevlerindendir.

-Ebeveynler çocuklarını konuşmaya başladıkları süreçten itibaren okul hayatına adım attıkları güne kadar onları güzel bir dil konuşması ve toplum içinde uyumlu bir şekilde konuşma adabını kazanmasını sağlamalıdır ,

-Sahip oldukları çocukları arasında eşit davranarak onlar arasında ayrımcılık yapmamaları,

-Sosyal açıdan gelişmesi anne ve babanın görevlerinden bazılarıdır.

İdeal Babanın Çocuklarına Karşı Görevleri

Yukarıda açıklamış olduğumuz maddeler haricinde ebeveynler sahip oldukları çocukların sağlıklı bir eğitim alarak okuması ve sonrasında ki süreçte onların geçimini sağlaması konusunda çocuklarına yardımcı olması gerekmektedir. Çocukların yaşamları boyunca yanında olmak onlarla alakadar olmak gerekli olduğu hallerde sorumluluklarını üstlenmek ve ben seni tek başına bırakmadım demek oldukça önemlidir. Tabi bu durum çocuğun sorumluluk almasınında önünü geçmeden yapılmalı onlara sorumluluk alabilmek gösterilmelidir.  Toplum için yararlı ve sağlıklı bir fert olarak topluma kazandırılmış olan bir çocuğun gelişiminde anne ve babaların katkısı asla ve asla inkar edilemez.

İdeal Annenin Çocuklarına Karşı Görevleri

Çocuk yetiştirmek ve çocuk sahibi olmak pek çok yeni sorumluluğun üstlenmesini gerektirmektedir. Özellikle birden fazla çocuğu olan kişilerin bu konuda daha hassas olması gerekir. Anne ve baba olarak çocuk sahibi olmadan önce sahip olunan imkanların gözden geçirilmesi ve bir çocuğun gelişimi için elverişli ortamın hazırlanması gerekir.

Çocuk sahibi olduğunuzda ise öncelikli amacınız çocuğun sağlıklı gelişim sağlaması olmalıdır. Örneğin toplum içerisinde sorun yaşamaması ve gelişme çağında bazı değerlere ulaşması için daha sosyal bir yaşam tarzı sunmanız son derece önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK