Arabanın Motoru Isındığında ve Harareti Yükseldiğinde Ne Yapmalıyız?

Arabanın Motoru Isındığında ve Harareti Yükseldiğinde Ne Yapmalıyız?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ
Motor Hararet Yapınca Ne Yapılır

Arabanın Harareti Yükseldiğinde Ne Yapmalıyız?

Arabanın Motoru Isındığında ve Harareti Yükseldiğinde Ne Yapmalıyız sorusunu otomobilini seven araç şoförlerinin bir çoğu merak etmektedir. Çünkü Motor Harareti sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Bazen aracımıza aşırı yüklendiğimizde bazen teknik bir sorundan bazen ise sıcaklarında etkisiyle olabilmektedir.
Sürekli olarak araba kullanan birisiyseniz veya kişisel bir arabanız varsa sizlerde bir gün hararetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hararet, motorda meydana gelen ısınmanın yükselerek arabanın arıza yapmasına yol açan bir nedendir. Arabanın sıcaklığı yükseldiği için hareket halinde teklemeye başlar ve çekişten düşer. Eğer arabanın motoru durdurulmaz yola devam edilirse, ileride büyük arızalar vermesine neden olacaktır.

Arabada Hararet Neden Olur

Arabanın harareti yükseldiğinde ne yapmalıyız diye soruyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Eğer araba hararet yaptıysa bir süre soğumasını bekleyiniz. Burada yapılan en büyük yanlışlıklardan birisi radyatörün açılarak soğuk su dökülmesidir. Böyle durumlarda soğuk su koymak aracın radyatöründe şok oluşumuna neden olmakta ve çatlamalara neden olmaktadır. Ayrıca radyatörde basınç yüksek olduğu için kapağını açınca yüzünüze doğru su fışkırabilir. Bu yüzden yaralanabilirsiniz. İmkanınız varsa soğuk hava tutabilirsiniz. Yoksa aracı soğumaya bırakınız. Arabanız hareket halindeyken fan çalışmıyorsa hararet yapma ihtimali yüksektir. Böyle durumlarda durarak fanın neden çalışmadığını ve kablolarını kontrol ediniz. Kablo uçları oksitlenmiş olabilir.
Sizlerinde bu konuya dair görüşleri önerileri ve eleştirileri var ise bizimle yorum kısmından paylaşabilir mi ?
Naci KARABULUT

BİR CEVAP BIRAK