Arff Memuru Nedir, Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır Merak Edenlere

Arff Memuru Nedir, Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır Merak Edenlere

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Arff memurunun ne olduğunu ,hangi işle meşgul olduğunu , neler yaptığını hatta arff memurluğunu duymayan bile vardır. Arff memuru kısaca yada eski ismiyle itfaiye memurudur. İtfaiye memuru dediğim zaman bu mesleği daha iyi anlayacaksınız. Arff memurluğu diğer adıyla itfaiye memurluğu gerçekten zor şartlarda çalışan bir meslektir. Hatta bu memurlar günün 24 saatinde bayram hafta sonu demeden mesleklerini yapmaktadırlar.

 

Arff memurluğu şu şekilde iş yapmaktadır. Vardiyalı çalışan bu itfaiyeciler günün her anında gece yarsında hatta sabaha karşı gelen her haber her telefona bakıp adres alıp o bölgece ivedilikle giderler. Onlar için o bölgeye hızlıca varmak ne kadar önemliyse gelen telefonlardan doğru bilgi alıp doğru adres almakta o kadar önemlidir. Kulağa hoş gelen kolay bir meslekmiş görünen bu itfaiye memurluğunu herkes yapamaz. Yeri gelir alevler arasında kalınır, yeri gelir bina çöker, yeri gelir can kurtarılır o yüzden sorumlulukları da çok fazladır.

 

Bilinçlenelim

Arff memurlarının sorumluluğu büyük olduğu kadar halka insanlara da büyük sorumluluk düşmektedir. Çünkü çoğu yerde çoğu şehirde sokaklar dardır, dar olmasa da sağlı sollu park edilen araçlar yüzünde bu fedakar memurlar işlerini görevlerini tam yapamamaktadır o yüzden herkes sorumluluk almalı her duruma karşı araçlar gelişi güzel park edilmemelidir. Bu yanan ev sizin evinizde olabilir.

 

Zamanla yarışıyorlar

Gerçekten bu fedakar memurlar zamanla yarışmaktadır onlar için bir saniye bile çok önemlidir bu bir saniye belki de bir can kaybını belki de yangının başka bir binaya geçmesini önleyecektir. Bu bir saniye yangının diğer mahalleye diğer sokaklara yayılmasını önleyip hem can kaybını hem mal kaybını hem maddi hem manevi zararın ortaya çıkmasını önleyecektir. Eğer yollar araçlardan biraz olsun açılırsa olay yerine daha hızlı varılıp olaya yangına daha kolay müdahale edilir.

 

İtfaiye memurları sadece yangın anında değil her türlü deprem sel akla gelebilecek çoğu olaylarda ola yerine giderler. Bu meslek aksiyonlu görünebilir fakat bu insanları ailesi olduğu için bu aileler memurlar işe giderken ya da yangın çıktığında zor bir bekleyişe girerler. Akşam aileleri onları dört gözle heyecanla sevinçle beklerler.

Bu meslek başka meslek

Gerçekten birçok mesleğe göre zor bir meslektir. Diğer masa başı yapılan işlerden farklıdır. Masa başında hazır bekleyen bu cengâverler bir telefonda koşa koşa araçlarına binip yerlerini alıp olay bölgesine intikal ederler. Zor bir meslek olsa da bu fedakâr memurlar işlerini seve seve işe dört elle sarılarak yaparlar çünkü işlerinin ne kadar zor olduğunu ne kadar fedakârlık gerektiren iş olduğunu bilip sorumluluklarını en iyi şekilde bilinçli bir şekilde yaparlar. Bu cengâver memurlar sadece ateşle savaşmazlar, hem ateşle hem rüzgârla savaşırlar çünkü rüzgâr ateşin yangının büyümesine eden olur.

 

Zor bir meslek çünkü yangına ateşe yanan bir eve binaya müdahale etmek gerçekten zor bir iştir yangına hangi taraftan nasıl müdahale edileceğini bilmek lazım.

ARFF Memuru Maaşları 2017-2018

ARFF memurları iş sahası olarak hava alanları ile DHMİ’ de çalıştıkları için ortalama memur maşından daha yüksek bir ücret almaktadır. Aldıkları maaşlar ortalama olarak 3500 ile 4000 lira arasıdır. Ancak Evlilik, Çocuk Sayısı Gibi Durumlara Göre ve Mesai Durumuna Göre Almış Olduğu Maaş Değişmektedir.

BİR CEVAP BIRAK