Arkeoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Arkeoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Arkeoloji İş İmkanları, Bölümü Hakkında Bilgi

Arkeoloji bölümü, bu alana ilgi duyan, tarihi konular ve özellikle kalıntılarla ilgili olan kişilerin sıkça tercihte bulunduğu alanlar arasında yer alıyor. Fen Edebiyat Fakültelerinde eğitimi verilen bir bölüm olmakla birlikte bağlantılı olarak bazı bölümlerde de arkeoloji üzerine eğitimler verilmektedir. Arkeoloji bölümünü tercih edecek olan kişinin, geçmişe ve bilhassa tarihi alanlara karşı ilgili olması, araştırmayı seven kişilerden oluşması mesleğin daha uygun şartlar altında icra edilmesi katkı sağlıyor. Çok fazla iş imkanı olan bir bölüm olmasa da bir çok insan geçmişe olan aşk ve merak ile bu bölümü tercih etmektedir.

 

Ülkemizde pek çok üniversitede yer alan bir bölüm olmakla birlikte bölümün en temel amacı insanlığın var olduğu günden günümüze değin, bırakmış olduğu kalıntıların ortaya çıkarılması, yer altında kalmış olan eserlerin, insanlıkla buluşturulmasına katkı sağlayacak bireylerin yetiştirilmesidir. Eğitim süresi dört yıl olmakla birlikte bu bölüm mezunu olan kişiler arkeolog unvanını almaktadır.

Arkeoloji mezunu olan arkeologların genellikle çalışma alanları sahalardır. Ancak kimi durumlarda ofis içi şartlarda da çalışılması gerekmektedir. Kültür Bakanlığına bağlı olarak çalışan ekipler dışında özel olarak bu alanda hizmet sunan kuruluşlarda bulunmaktadır. Son dönemde bölüme olan ilginin, özellikle istihdam konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle azaldığı da bilinmektedir.

arkeolojik kazı

Arkeoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Bulunduğumuz coğrafi konum itibariyle geçmişten günümüze değin pek çok medeniyetin bu topraklarda yaşadığı ve önemli izler bıraktığı bilinmektedir. Bugün hiç beklenmeyen alanlarda yapılan çalışmalar ve kazılar ışığında dahi yeni ve farklı medeniyetlere ait olan eserler çıkarılmaktadır. Arkeoloji bölümü özellikle Avrupa ülkelerinde farklı ve göz önünde olan bir meslek olmasına karşın ülkemizde bu konuda yeterince çalışma yapılmadığı da bilinmektedir.

Arkeoloji İş İmkanları

Arkeologların mezuniyet sonrasında kamu personeli seçme sınavı ile yapılan alımlarda yıllık oldukça düşük kontenjanlar ile atandıkları ve büyük oranda boşluk olduğu görülmektedir. Bu bakımdan bölüm mezunu olan kişilerin bu sınav yöntemi ile atanması özel sektörde çalışma şartlarına oranla daha zor görünmektedir.

Arkeoloji bölümünden mezun olan kişiler Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı olarak çalışmalar yapabilmekte, lisans üstü eğitim sonrasında üniversitede akademisyen olarak kalabilmekte ya da doğrudan inşaat sektöründe hizmet sunan firmalarda da çalışılabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK