Aşının İcadı Hakkında Bilgi

Aşının İcadı Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Günümüzde bir çok hastalığın önüne geçmek için kullanılan aşının icat edilmesi sürecinde ne gibi aşamalardan geçilmiştir ve tarihçesi, tarihsel gelişim hikayesi nasıl olmuştur sorularına yanıtlar.

Aşının İcat Edilmesi

Henüz bebekken hayatımıza giren ve ölene dek belirli aralıklarla ya da gerek duyulduğu durumlarda yaptırmamız gereken aşılar aslında hayatımızı koruyan en önemli maddelerden biridir. Vücudumuza bizi hastalığa uğratması muhtemel olan bir mikrobu düşük seviyede uygulamamız durumunda vücudumuz bu mikroplarla savaşmakta ve artık bu mikrobu tanır hale gelmektedir. Aşıdan verilen mikrobun vücuttan tamamen yok edilmesinin ardından vücudumuza gerçekten bir mikrop girdiğinde vücudumuzun bağışıklık sistemi bu hastalığı daha önceden bildiği ve bu hastalık ile savaşacak olan antikorları üretmiş olduğu için, hastalığa karşı çok daha etkin bir şekilde savaş vermekte hatta bazı hastalıklara yakalanmamızı tamamen engellemektedir. Günümüzde aşının icadı, önemi ve gelişimi konusuna değindiğimizde bahsetmemiz gereken ilk kişiler bu konuda ve diğer alanlarda yaptığı sayısız çalışmalar ile Edward Jenner ve Louis Pasteur olacaktır.

 

Aşının kullanımı

Günümüzde aşı olarak tabir ettiğimiz bağışıklık sistemi güçlendirme ve hazırlama işlemi aslında milattan önceki yıllardan itibaren Orta Asya ülkelerinde kullanılan yöntemleri içermekte idi. O yıllarda vücuda enjeksiyon yapma imkânı bulunmadığı için bağışıklık söz konusu hastalığı geçiren kişi ile sağlıklı kişilerin kısa süre birlikte tutulması ve hastalığın sağlıklı kişiye az da olsa bulaşmasının sağlanmasını içermekteydi. Günümüzde ise enjeksiyon işlemi ile herhangi bir hastalığa sebep olan mikroplar vücuda çok az miktarda verilmekte ve bağışıklık sisteminin artık bu hastalığı tanıması amaçlanmaktadır. Günümüzde kullandığımız aşıların icadı ise farklı yıllarda ve genellikle farklı kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Aşının tarihsel gelişimi

Aşının İcadı, Bulunuşu Tarihçesi,Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi

1700’lü yılların sonundan itibaren çalışmalarını aşılar üzerine yoğunlaştıran Edward Jenner o yıllarda tüm Avrupa ülkelerinde sayısız can olan çiçek aşısı üzerine ciddi çalışmalar yapmış ve elde ettiği aşıları düzenli ve sistemli bir şekilde uygulayarak ilk düzenli aşılama işlemini başlatmıştır. Edward Jenner’ın çalışmalarından yaklaşık 100 yıl sonra Louis Pasteur’un aynı alanda yaptığı çalışmalar ise günümüzün aşı sistemini oluşturan temelini oluşturmaktadır. Hastalıkların mikroplardan kaynaklarının keşfeden ve zayıflatılmış mikropları hayvan ya da insan vücuduna vererek bu konuda bağışıklık kazanılmasını amaçlayan Pasteur bu çalışması ile milyonlarca kişinin hayatını kurtarmıştır.

BİR CEVAP BIRAK