Aşırı Ağız Kokusu Neden Olur Kokan Nefesin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı Ağız Kokusu Neden Olur Kokan Nefesin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık
PAYLAŞ
Kötü Ağız ve Nefes Kokusu

Aşırı Ağız Kokusu Yaşam Kalitesini Düşüren Önemli Bir Problemdir. Özellikle iş ve eğitim yaşantısı olan kişilerin sıkça şikayet ettiği konulardan birisi de ağız kokularıdır. Daha çok sabah saatlerinde ve gün sonunda ortaya çıkan ağız kokuları uzun süre aç kalınması, kokuya sebebiyet verebilecek gıdaların tüketilmesi, ağız bakımının yapılmaması ya da bir hastalık neticesinde etki gösterebilmektedir.

 

Kötü Ağız Kokusu Problemi

Tıbbi olarak halitosis olarak adlandırılan ağız kokusu, genellikle bir hastalık olarak tanımlanmasa da etki şekli ve sonuçları itibariyle bu kapsamda değerlendirilebilmektedir. Patolojik ve fizyolojik olarak iki ayrı sınıfta değerlendirilen ağız kokuları oluşum şekline ve hastalık türüne bağlı olarak ifade edilebilir. Fizyolojik ağız kokusu nispeten daha basit yöntemler ile çözülürken patolojik sorunlarda tıbbi müdahaleler gerekebilir.

 

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Fizyolojik olarak nitelendirilen ağız kokusu sorununda genellikle sindirim kanalında birikmiş olan gazların dil altında yer alan ve dişlerde üreyen bakterilerin etkisinden söz edilmektedir. Bu kokular daha çok sabah saatlerinde ortaya çıkarken kişiyi gün içerisinde uzun bir süre rahatsız edebilir. Çoğu zaman ise koku kişi tarafından fark edilmese de çevrede rahatsızlık uyandırabilir.

 

Fizyolojik ağız kokularında hem beslenme şekline hem de bakıma dikkat edilmelidir. Ağız ve diş sağlığının korunması için yapılan uygulamalara hassasiyet gösterilmeli, dişler düzenli aralıklar ile uzman kontrolüne alınmalıdır. Ek olarak çinko içeren ağız gargaraları ve çeşitli sakızların koku problemine karşı etkili olduğu da bilinmektedir.

Kötü kokan nefes ve aşığı ağız kokusunun çözümü

Patolojik değerlendirme de ağız kokusuna neden olan faktörler arasında sinüs ya da akciğer kaynaklı olarak ortaya çıkan enfeksiyonların, şeker hastalığının, böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarının etkili olduğu görülmektedir. Bu sorunlara ek olarak karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları ve çeşitli diyet uygulamaları da ağız kokularına neden olabilir.

 

Tedavi aşamasında dişlerin düzenli olarak fırçalanması önemli bir etken olup düzenli olarak sakız çiğnemek, tarçın gibi çeşitli bitkisel ürünler kullanmak ve daha sık su içmek yararlı olabilir. Aynı zamanda burnun tıkalı olması ağız kokularına neden olması ve nefes alışverişini etkilemesi nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Sigara ve alkol gibi ürünlerin sınırlandırılması ise en etkili çözüm olarak görülmektedir.

Sizlerinde Nefesi Kötü Kokuyorsa ve Bu problem İçin Doğal Bir Çözüm Bulduysanız Bizlerle Paylaşır mısınız ?

BİR CEVAP BIRAK