Atatürk Nutuk Kitabını Hangi Amaçla Niçin, Neden Yazmıştır

Atatürk Nutuk Kitabını Hangi Amaçla Niçin, Neden Yazmıştır

Genel, İnkılap Tarihi
PAYLAŞ
Cumhuriyeti Böyle Kurduk, Nutuk Hakkında Bilgi, Atatürk

Yurdumuzun Bağımsızlık Mücadelesinde önderi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Yaşamı Boyunca Ülkesi ve Milleti İçin Mücadele Etmiştir. Bu mücadeleyi sadece askeri alanda ve ya siyasi alanda değil hayatın genelinde yapmıştır. İleri bir toplum olmamız için devrimler yapmıştır. Birde topluma yol gösteren konuşmalar yapmış ve Nutuk kitabı ile yokluğunda da insanlara doğruları gösterecek bir eseri armağan etmiştir. 

Mustafa Kemal Nutuk İsimli Yapıtını Ne Amaçla Yazmıştır

Öncelikle sizlere Nutuk Ne Demektir Kısaca Açıklayalım.

 

 

Nutuk; yalnızca tarih olmuş olan Osmanlı devletinin gerilemesine ve yıkılmasına neden olan politikacılarına değil; karşısına dikilmiş olan yoldaşları için de bir tarih galerisidir. Nutuk eğer ki yazılmamış olsa belki, mücadelenin arka planında olan bir çok şey karanlıkta kalacak, insanlar ve onların gizlemiş olduğu karakterleri ortaya çıkmayacaktı. Saray yandaşı olan siyasetçiler, anlı şanlı paşa ve beylerden ateşkes aydınlarına, Abdülkerim Paşa gibi hoş seda bırakmış Melâmilere kadar pek çok kişi bu galeride yerini almıştır. Fakat asıl dramatik portreler karşı tarafta bulunan Osmanlı politikacılarına değil, devrim yorgunu olan yoldaşlarına karşı çizilir..

Atatürk Resimleri  Siyah Beyaz

Nutuk, rakip kişilerin suçsuz sebepleri bilinmiş olsun, hesabı Mahkeme-i Kübra ya kalmasın diye yazılmıştır. Meydana gelenlere uzaktan ve farklı bir bakış açısı ile bakınca; bir köşeye çekilmiş olanların taşımış olduğu ahlaki ve tarihi sorumluluğu zaman aşımına uğramamış görünür. Ve en önemlisi Eğer ki Namlulara sürülmese kurşunlar, mücadele için adanmamış olsa ömürler, verilmese canlar belki Nutuk da yazılmaz, yazılmış olsa dahi o şanlı mücadele ve devrim tarihimize bulanık portreler çizilmezdi.

Siz siz olun Ulu Önderin Bizlere Armağan ettiği Cumhuriyete Sahip Çıkın..

Sizlere Ders Verecek Nutuktan Kısa Bir Bölüm Sunalım.

“Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülemez.”

Unutmayın ki bu ülke kolay kurulmuş bir ülke değil. Bugünlere gelene kadar gerek Kurtuluş Savaşı sırasında gerekse sonraki süreçte iç güvenlik operasyonunda oldukça ciddi sayıda şehitler verdik. O yüzden ülkemizin her karış toprağı için mücadele etmekten geri durmayalım.

BİR CEVAP BIRAK