Atatürkün Katıldığı Savaşlar

Atatürkün Katıldığı Savaşlar

Genel
PAYLAŞ
Atatürkün Katıldığı Savaşlar Hangileridir Hakkında Bilgi

Atatürkün Katıldığı Savaşlar Hangileridir Konusu Hakkında Bilgiler Kısaca.

Mustafa Kemal ATATÜRK; hem zeki, hem çok iyi bir devlet lideri, hem de tecrübeli bir ordu kumandanı idi. Hayatının pek çok zamanı hep cephelerde savaş ile geçti. Askeri zekâsı yüksek, planlama kabiliyeti yerinde olan bir komutan idi. Küçük yaşlardan itibaren asker olmak isteyişi de bu noktada kendisini idealist bir kişilik olarak hem Türk tarih sayfalarına hem de Dünya tarih sayfalarına yazdırmaya yetti.

 

Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar Hakkında Bilgi

Atatürk iyi bir askeri eğitim ve terbiye dâhilin de yetiştirilmiştir. Edindiği ve zekâsı ile birleştirdiği bu tecrübeler savaş meydanlarında hem millet adına hem de kendi adına büyük başarılar getirmiştir. Türk Tarihinin makûs kaderini değiştiren Atatürk pek çok savaşa bire bir iştirak etmiş, çok fazla askeri ve orduları yönetmiştir.

 

Atatürk ün katıldığı savaşlar kronolojik sıra ile incelenecek olur ise;

1) 29 Eylül 1911 yılında Trablusgarp Savaşına katılmıştır. Bugün ki adı Libya olan devlet bir zamanlar Osmanlı himayesinde idi. O tarihlerde Osmanlı Devletine Fizan ve Sirenayka bölgeleri bağlı idi. İtalyanların bu bölgelere saldırmaları neticesinde onca savaşın içerisinde Osmanlı birde bu cepheye asker göndermek mecburiyetinde kaldı. Kıt kanaat ve yetersiz imkanlar ile mücadelesine ve varlığını devam ettirme güdüsüne sahip Osmanlı bu cepheyi kaybetti. 15 Ekim 1912 tarihinde, İtalyanların istekleri kabul edildi ve Uşi Antlaşması imzalandı. Türk Tarih sayfalarında Trablusgarp savaşı Türk İtalyan savaşı olarak ta bilinmektedir. Ayrıca bu savaş, Atatürk ün katıldığı ilk savaş olarak ta bilinmektedir.

 

2) 1912 yılında başlayan Balkan Savaşları da Atatürk ün katıldığı bir diğer mücadeledir. Hemen hemen aynı tarihlerde başlayan Balkan savaşlarının çıkmasında Avrupa devletlerinin Osmanlı topraklarını paylaşma planı vardır. Balkanlarda bulunan Osmanlı Devletine bağlı olan küçük devletçikler Avrupa devletleri tarafından kışkırtılmış ve bu savaşlar meydana gelmiştir. Osmanlı Devleti dört ülke ile savaşmak zorunda kalmıştır. Gerekli askeri teçhizatı bulunmayan Osmanlı bu savaştan da mağlup olarak dönmüştür. O tarihlerde Trablusgarp cephesinde olan Atatürk İstanbul a dönmüş, Balkan topraklarını aralarında paylaşamayan Avrupa devletleri yeniden savaş başlatınca bu defa İkinci Balkan harbi sebebi ile tekrar Gelibolu ya yönlendirilmiştir. Şüphesiz ki; Atatürk ün askeri ve siyasi zekası ile Birinci Balkan Harbin de kaybedilen toprakların bir kısmı tekrar alınmıştır.

Atatürk Hangi Savaşlara Katılmıştır

3) Tarihin inkar edemeyeceği, içinden bir tarih daha çıkacak olan ve Osmanlının, Türk Milletinin en yoğun ve en güçlü savaştığı ve Atatürk tarafından komuta edilen bir diğer savaş Çanakkale Savaşıdır. Akan onca kan, yitip giden onca can ile Çanakkale savaşında bir tarih yazılmıştır. O sebeptendir ki Çanakkale savaşı bir savaş değil Türk ün kazandığı en değerli zaferlerden birisidir. Fransa ve İngiltere’nin Rusya’yı kullanarak Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak isteyen planları Çanakkale de denize dökülmüştür.

 

Bu savaşların haricinde Mustafa Kemal Atatürk Kafkas Cephesi, Suriye Filistin Cephesi, Türk tarihinin yeniden nakışladığı Kurtuluş savaşı ve Sakarya Meydan Muharebelerinde bulunmuştur.

Atatürk’ün katılmış olduğu savaşlar kısaca bu şekilde sıralanabilir:

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911
İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913
Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915
Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917
Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918
Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923)
Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921
Büyük Taarruz 4 Mart 1922

Sizlere Sıralı Olarakta savaşları sunduk.

BİR CEVAP BIRAK