Atatürk’ün Öğrenim Hayatı İle İlgili Bilgi Kısaca

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı İle İlgili Bilgi Kısaca

Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ
Atatürk Resimleri

Ulu Önderimizin Hayatına Dair Kesitler Her Zaman İçin Eğitim Hayatı ve Günlük Yaşantımızda Bilmemiz Gerekli Olan Bilgilerin Başında Gelmektedir.

Bir millet için yaşadığı ülkeyi kuran ve onlara ulus olabilme bilincini aşılayan kişinin hayatının detaylarını bilerek onu örnek almak ilk yapılması gerekenlerin başında gelmektedir.

Onun İçin Sizlere Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Hakkında Bilgileri içeren yazılar her zaman için okumamız okutmamız gerekenlerden olmuştur ve bu ülke baki oldukça olacaktır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1881, Selanik, Yunanistan doğumludur. ( Doğum Tarihi Kendi İsteğiyle Samsuna Çıkış Tarihi Olarak Belirlenmiştir. ) Ulu Önderimizin Kardeşleri: Makbule Atadan, Naciye, Fatma, Ömer, Ahmet isimlerindedir. Annesi Zübeyde Hanım Babası ise Ali Rıza Efendidir.

Atatürk’ün Eğitim Yaşantısı

Atatürk Eğitim HayatıMustafa Kemal Atatürk, 1887’de Selanik’te başlayan öğrenim hayatına orta ve lise öğretiminde de burada devam etmiş, harbiye eğitimini ise İstanbul’da tamamlamıştır. Bu yazımızda Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili özet bilgiler yer alır.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

Atatürkün Öğrenim Hayatı Kronolojisi

İlk öğrenimine 1887’de Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde başlayan Mustafa Kemal, kısa bir süre sonra Selanik’te daha iyi bir eğitim sunan Şemsi Efendi mektebine geçti. Babasının ölümü nedeniyle öğrenimine kısa bir ara verilse de ilerleyen süreçte tekrar eğitimine kaldığı yerden devam etmeye başladı.

 

Yine Şemsi Efendi mektebinden sonra kısa bir süre eğitimine Selanik Mülkiye Rüştiyesin’de devam eden Atatürk, buradan kendi kararı ile ayrılarak Askeri Rüştiye’ye müracaat etti. Atatürk, Mustafa ismine ek olarak Kemal ismini de yine bu okulda almıştır.

13 Mart 1896’da ise Manastır Askeri idadisine giren Mustafa Kemal, eğitimi dışında dil öğrenimine de büyük önem verdi. Başarı ile tamamladığı okulundan sonra İstanbul Harp okuluna girmesi ve 1902’de burada ki eğitimini de tamamlamasıyla birlikte Teğmen rütbesine ulaştı.

1903 yılında Üsteğmen olan Atatürk 1905 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle harp akademisinde ki eğitimini tamamladı.

Eğitimi boyunca okuduğu her okulda büyük beğeni toplayan, askeri dehası dışında bilim, edebiyat, sanat ve matematiğe olan düşkünlüğüyle de tanınan Mustafa Kemal, yalnızca kendini iyi yetiştirmekle kalmamış aynı zamanda okuduğu her okulda çevresin de önemli izler bırakmıştır.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı İle İlgili Bilgileri öğrenin, öğretin…

BİR CEVAP BIRAK