Atom Bombasını Kim Nasıl, Ne Zaman Buldu, İcat Etti

Atom Bombasını Kim Nasıl, Ne Zaman Buldu, İcat Etti

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Atom Bombası

Yaşanmış en ölümcül iki savaş ile anılır 20. Yüzyıl. Bu yüzyılın başlarında olan 1 ve sonra 1939 yılında başlayan ve kitlesel ölümlere neden olan Atom bombası kullanımı ile sona eren 2. Dünya Savaşı meydana gelmiştir.

İlk Atom Bombası Hakkında Bilgi

Dünyanın en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı zamanlarda, savaşa katılan ülkelerdeki bazı bilginler, nükleer enerjinin büyük ve akıl almaz gücünün savaşın seyrini değiştirecek bir bombaya dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğine dair bir çok farklı araştırmalarını sürdürüyorlardı.

Ülkelerinden kaçarak İngiltere’ye iltica eden iki Alman bilim adamı Profesör Rudolph Peierls ve Dr. Otto Frisch, 1940 baharında, Atom bombası hakkında Birmingham Üniversitesi’nde ilk önemli gelişmeyi sağladılar. İngiliz Hükümeti bu konu için özel bir komiteyeni 1940 yılı nisanında kurmuş ve 1941 yılı haziran ayında iki buçuk yıl içerisinde ilk atom bombasının yapılabileceğini açıklamıştır.

Atom Bombası

Başbakan Winston Churchill, araştırma faaliyetlerinin ve üretim çalışmaların devam ettirilmesini istedi. Ancak, İngiltere, bu sırada yoğun bir şekilde bombardıman tehlikesiyle karşı karşı olduğundan, adada küçük bir tesis kurulacak, ancak esas  büyük üretim ise, Kanada’da yapılacaktı. Aynı şekilde bir çalışma da ABD’de yapıyordu.

ABD’nin 1941 yılında savaşa girmesi üzerine her iki ülke, atom bombasına dair  projelerin birlikte yürütülmesini kararlaştırdı. İngiliz bilim adamları Amerikalıların “Manhattan Projesi”nde görev alarak birlikte hareket ettiler ve çalışmalar ABD’de devam ettirilmeye başlandı.

Deneysel olarak İlk atomik patlama, 16 Temmuz 1945′te New Mexico çöllerinde yapıldı. Japonların savaşın son dönemlerinde yavaş yavaş barış görüşmelerine  girmeye başlamalarına rağmen, ABD Başkanı Truman ile İngiliz Başbakanı Churchill’in de onayı alınarak, Japonya’nın yenilmesini hızlandırmak ve kayıtsız koşulsuz teslimi için iki atom bombası kullanılmasına karar verdi.

Tokyo hükümeti, böyle bir bombanın kendilerine karşı kullanılacağına dair önceden uyarılmadı. İlk olarak 6 Ağustos 1945′te Hiroşima, nükleer saldırının kurbanı oldu. Hiroşimaya atılan 20 bin ton TNT (dinamit) tahrip gücüne eşit olan bomba, yerden 600 metre yükseklikte patladı ve 80 bin kişinin anında olay yerinde ölmesine, 70 bin kişinin de sakat kalmasına yol açtı. Şehirdeki binaların yüzde 70′i de patlama sırasında tamamen yok olmuş, ya da kullanılamaz hale gelmişti. Devamın da ise 9 Ağustos’ta, ikinci bomba Nagasaki’ye atıldı. Bu kentte de, 40 bin kişi öldü. 25 bin kişi yaralandı. Bu saldırılar sonrasında 10 Ağustos’ta Japonlar, “hiçbir koşul” öne sürmeden teslim oldular. Patlamadan sonra radyasyon etkisiyle bir çok insan sakat kaldı ve önemli hastalıklarla uğraştılar ömürleri boyunca.

Fakat bilinen bir şey var ki, Amerikalılar atom bombasını kullanmasalar ra, Japonya zaten teslim olmak üzereydi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Sovyetler Birliği ile Batı arasındaki soğuk savaş döneminden yararlanan ABD kısa bir süre de olsa nükleer silahları tekelinde tutmanın hazzını yaşadı.

Fakat, 1949 yılında SSCB hükümeti yani Moskova ilk atom denemesini yaptı. Onu, üç yıl sonra İngiltere izledi.

Günümüzde bir çok ülkenin elinde olsa da insanlık için zararlı bu silahların yasaklanması taraftarıyız.

BİR CEVAP BIRAK