Ay Nedir, Nasıl Oluşmuştur Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu

Ay Nedir, Nasıl Oluşmuştur Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Ay, Dünyanın tek doğal uydusu olup Güneş sistemi içerisinde beşinci büyük doğal uydu olarak bilinmektedir. Dünya ve Ay arasında bulunan ortalama uzaklığın 384.403 km olduğu belirtilirken Dünyanın sahip olduğu çapın yaklaşık 30 katı kadardır. Ancak hacim bakımından Ay Dünya’nın yaklaşık %2’sine denk gelmektedir.

Kütle bakımından Dünya’dan 81.3 kat daha küçük olan Ay yüzeyinde yerçekiminin etkisinin yaklaşık %17 olduğu bilinmektedir. Dünya çevresinde toplam turunu 27 gün 7 saatte tamamlaması dışında, her 29.5 günde bir tekrar edecek şekilde Ay’ın evreleri oluşmaktadır.

Ay Nedir? Nasıl Oluşmuştur?

Ay’ın oluşumu hakkında halen bilim çevresinde çok çeşitli konular tartışılmakla birlikte en yakın teorinin Dünya ve Mars gezegeni büyüklüğünde bir asteroidin çarpışması sonucunda oluştuğu ileri sürülmektedir.

1970’li yıllarda öne sürülen bir teoride küçük bir asteroidin çarpışması sonucunda Ay’ın oluştuğunu dile getirmekteydi. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir araştırmada ise bu çarpışmanın sanılanın aksine çok daha büyük bir asteroid kaynaklı olduğu öne sürülmüş ve bilgisayar ortamında yapılan canlandırmalarında bunu doğrular nitelikte olduğu belirtilmiştir.

Ay Nasıl Oluştu

Ay Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu?

Bir dönem ABD ve Rusya arasında ki kıyasıya yarış nedeniyle Ay’ın yörüngesinde ve yüzeyinde nükleer patlamalar yaratılması düşünülmüş ancak dönemin bilim adamları tarafından bunun olumsuz etkileri olacağı dile getirilerek iptal edilmiştir.

Ay’ın bilinen ve Dünya üzerinde ki en önemli etkisi olarak görülen olay Medcezir olarak nitelendirilen olaydır. Dünya ve Ay arasında yer alan çekim kuvveti, su ve kara arasında ki adhezyon olarak ifade edilen çekim gücünden çok daha büyük olarak görülmektedir.

Ay’ın sahip olduğu bu çekim kuvveti aynı zamanda okyanusların kabarmasına ya da alçalmasına neden olacaktır. Eğer ay olmasaydı, kara ve denizler arasında ki ısı değişimi çok daha hızlı olacak ve doğu-batı yönünde esmekte olan rüzgarların ortalama saatlik hızı 160 km’den fazla olan kasırgalardan oluşacaktı. Bu bakımdan sahip olunacak iklim şartları yaşam için elverişli olmayan koşullara neden olacaktır.

Bu yazımızda Ay nedir, Ay nasıl oluşmuştur, Ay olmasaydı hayatımız nasıl olurdu konuları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK