Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Saç ve Cilt Bakımı
PAYLAŞ
Ayak Kokusu Nedir, Nedenleri, Tedavisi, Çözümü Hakkında Merak Edilenler

İnsanı bunaltan, sıkan ve toplum içerisinde tadını kaçıran önemli bir durumdur ayak kokusu.. Hiç birimizin karşılaşmak istemediği temel sorunlardan birisi olan ayak kokusu, doğrudan ayakta bulunan bakteriler nedeniyle oluşabileceği gibi kirli çorap ya da sağlıksız ayakkabılar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Herhangi bir ortama girdiğinizde ya da misafirliğe gittiğinizde ayak kokusu ile hareket etmek ya da bu korkuyu yaşamak sizi ruhsal açıdan zor bir duruma sokacaktır. Bu nedenle ayak kokusunun bir hastalık olmamasına rağmen etkili bir sorun olduğu bilinmelidir.

 

Ayak Kokusunda Temel Sebepler

Ayak kokusunun temel nedenleri arasında ilk sırada ter yer almaktadır. Hava almayan bir ayakkabı kullanıyor ya da aşırı terliyorsanız muhtemelen ayak kokusu sorunu yaşıyorsunuzdur. Tüm gün kapalı kalan ve bir ayakkabı içerisine hapsedilen ayaklar, eğer hiç dinlenme fırsatı bulmadan tüm gün size hizmet ediyor ise ayak kokuları kaçınılmaz bir son olacaktır.

 

Ayak Kokusu Nedir? Neden Olur

Hissettiğiniz ya da söz konusu olduğu an dahil yüzümüzü buruşturduğumuz ayak kokuları, sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi olup ayakların bakteri ya da terleme kaynaklı kokması ile ortaya çıkmaktadır. Son derece etkin ve kötü bir koku olmakla birlikte bulunduğunuz ortamlarda rahatsız olmanıza neden olacaktır. Öyle ki ayakları kokmuyor olsa dahi bu tedirginlikle yaşayan kişiler sosyal fobi olarak nitelendirilen bir korkuya kapılabilir.

 

Ayak kokusunun nedenleri arasında ilk sırada hiç kuşkusuz bakteriler yer almaktadır. Bakteriler ayakta, ayak parmaklarının arası, ayakkabı ya da tüm gün giyilen ya da birkaç gün giyilmeye devam eden çoraplar nedeniyle hızlı ve etkin bir şekilde üremektedir. Bakterilerin ayakta beslendikleri ölü derler ve yağ, yine bakteri kaynaklı oluşan sülfür nedeniyle oldukça keskin ayak kokularına neden olmaktadır. Buna ek olarak kullanılan ayakkabılar, çoraplar, mantar hastalıkları, ilaç kullanımı, hormonal değişimlerde ayak kokusuna neden olabilmektedir.

Ayak Kokusu Nedir, Çözüm Yöntemleri

Ayak Kokusu Nasıl Geçer ?

Bu sorunu yenebilmek adına kronikleşmiş bir durum yok ise öncelikle iyi hava alan, anti bakteriyel bir ayakkabı kullanmanız, günlük olarak çoraplarınızı değiştirmeniz ve değiştirdiğiniz çorapları uzun süre beklemeden yıkamanız gerekir. Ayrıca gerekli durumlarda var ise hastalık kaynaklı sorunları çözmek için ilaç kullanmalısınız.

Basit Bazım Çözüm Önerileri

  • İçine bir miktar karbonat ile tuz koymuş olduğunuz ılık su ile ayaklarınızı yıkadığınız zaman hem ayağınızda olan kötü kokuların gitmeye başladığını hemde ayakta bulunan ölü hücrelerin temizlendiğini fark edeceksiniz.

 

  • Ayaklarınızı yıkamakta kullanılan tuz ile karbonatı ve bunun yanında bir miktarda nişasta yada bebek pudrasını ayakkabılarınızın yada çorabınızın içine de serpebilirsiniz. Bu işlem ayaklarınızdaki terlemenin önüne geçer ve ayakta koku oluşmasına engel olur.

 

  • Uzun süreli ayak kokusu sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız büyük ihtimalle ayaklarınızda terleme olayı meydana gelirken bu terlemeye bakteri oluşumu eşlik etmekte ve ortaya çıkan ölü hücreler kokuya sebebiyet vermektedir. Bu durumlardan korunmak için antibakteriyel sabunlar ile ayağınızı güzelce yıkamanız ve sonrasında parmak aralarınızı iyice kurulamanız iyi olacaktır. Neden diyecek olursanız eğer iyi kurulanmayan parmak araları vücutta en fazla nem toplayan bölgelerdir. Bu durumda mantar hastalıkları ve bakteri temelli rahatsızlıklara sebebiyet verecektir.

Kokudan ve sorunlardan uzak günlere.

BİR CEVAP BIRAK