Ayak Uyuşması Neden Olur ve Çözümü Nedir?

Ayak Uyuşması Neden Olur ve Çözümü Nedir?

Sağlık
PAYLAŞ
Ayak Uyuşmasının Nedenleri

Sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de Ayak Uyuşması Sorunudur. Bir çok insan bu sorunla uğraşmaktadır.

Ayaklarda meydana gelen uyuşma yeterli oranda kan gitmediği ya da ayakta bulunan sinirlerin zarar gördüğü durumlarda sıkça yaşanmaktadır. Bugün, pek çok kişi tarafından dile getirilen bir sorun olmakla birlikte uzun süre ayakta durmak zorunda olan kişiler ve çalışanlar arasında görülür. Ancak hali hazırda aşırı hareketsiz bir yaşamında bu tür uyuşmalara neden olacağı bilinmektedir.

Ayaklarda görülen uyuşmaya bağlı olarak beraberinde ağrılar, karıncalanma, batma ya da yanma gibi sorunlarda görülebilmektedir. Karşılaşılan bu sorunlar, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak daha ağır ya da hissedilmeyecek derecede hafif olabilir. Kısa süreli ağrılar ciddi bir soruna işaret etmese de birkaç günden uzun süren ağrılarda mutlaka bir uzmanın desteğinin alınması gerekir.

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Çözümü

Ayak Uyuşmasının Sebepleri

Ayakta meydana gelen uyuşmanın temel sebepleri arasında ilk sırada duruş bozuklukları yer almaktadır. Özellikle kan dolaşımını engelleyecek nitelikte oturan ya da hareketler sergileyen kişilerde görülen uyuşma, kalça, bacak ya da ayak bölgesinin çeşitli şekillerde sıkıştırılmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu gibi durumlarda kan akışının yavaşlamaya başlaması, uyuşmanın kısa ya da uzun süreli etkili olmasına neden olabilir. Sorunun çözümü ise normal oturuş ya da kan dolaşımının sağlanması ile giderilecektir.

Yine uyuşmanın kaynakları arasında yer alan diyabet, şeker hastalığına bağlı olarak sinirlerin zarar görmesi nedeniyle ayaklarda uyuşmaya neden olabilmektedir.

Diyabet sorunu bulunan kişilerin kan şekerini kontrol altında tutmaması, sürekli olarak ayak ve bacak bölgesinde uyuşmalara neden olacak ve uzun vade de daha ciddi sağlık sorunları ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle var ise şeker hastalığına karşı mutlaka önlem almanız gerektiğini unutmayın.

Ayaklarda görülen uyuşmanın diğer nedenlerine bakıldığında kan dolaşımının zayıflaması, ön sıralarda yer almaktadır. Bu sorunda başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere farklı sağlık sorunlarının etkisi olabilir. Buna ek olarak sinir hasarları, rahatsız edici ayakkabıların kullanılması, tarsal tünel sendromu, alkol bağımlılığı ve sigara kullanımı da uyuşmalara neden olabilmektedir.

Hastalıklardan Uzak Sağlıklı Günlere..

Ayaklarda Uyuşmanın Sebepleri ve Tedavi Yöntemlerine Dair Yorum İle Görüşlerinizi Paylaşmaya ne Dersiniz ?

BİR CEVAP BIRAK