Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Yararlı Bilgiler

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Yararlı Bilgiler

Sağlık
PAYLAŞ
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Yararlı Bilgiler

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin 3 Önemli Bilgi

Bir insan vücudundaki bağışıklık sistemi çok önemlidir. Bağışıklık sistemimiz bize dışarıdaki hastalıklardan korumaktadır. Bağışıklık sistemimiz sadece bizi grip gibi hastalıklardan değil tümör gibi hücrelerden de korumaktadır. Sadece bağışıklık sistemi diye bakmamalıyız. Aslında bağışıklık sistemi dediğimiz şey bir kalkandır. Sizi çoğu hastalıklardan korumaktadır. Bağışıklık sistemimizin çökmesiyle hasta oluruz.

 

Bağışıklık sistemi bizim yediklerimizle beslenir. Bu yüzden yediğimiz şeylere çok dikat etmeliyiz. Bağışıklık sistemimiz için en çok meyve tüketmeliyiz. Tabi ki her şeyin çoğu zarardır. Günde bir elma , bir muz gibisinden meyveler yersek bu bağışıklık sistemimiz için iyi olabilir. Sadece meyvelerle de bitmiyor. Sebze de tüketmemiz gerekiyor. Ispanak, pırasa, bezelye gibi sebzeler sağlıklı olup bağışıklık sistemimiz için önemlidir.

 

Dışardan yediğimiz abur cuburlar, fas food ürünler sağlığımızı çok bozmaktadır. Bu tür tükettiğimiz besinler hem vcudumuz hem de vücudumuzun kalkanı olan bağışıklık sistemimiz içinde sağlıklı değildir. Bu sebepten ötürü çok fazla fas food ürünler tüketmeyiniz.

Bağışıklık sistemimiz çok hassastır. En ufak bir şeyde çökebilir. Bu yüzden kendimizi korumalıyız. Bu yüzden sebze ve meyve tüketmeliyiz. Sebzelerin ve meyvelerin bağışıklık sisteminde yerleri;

1-) Domates: içerisindeki likopen nedeniyle; prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve servisk kanseri riskini azaltmaktadır.

2-) Turunçgil meyvesi: içerisindeki karoten sebebiyle kanseri büyük önlemektedir.

3-) Brokoli: içerisindeki glukozinolatlar sebebiyle kanseri önler. vs.

Bunlar gibi çok önemli yerleri vardır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendiren beş yol vardır.

Bağışıklık Güçlendirme

1-) Zencefil: bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir. Enfeksiyon kapmamızı önler.

2-) Zerdeçal: kanser önler.

3-) Nar: kanseri önler.

4-) Mürver: grip önler.

5-) Ekinezya: soğuk algınlığını önler.

6 – Soya içeriğindeki yer alan fitoöstrojenler bazı önemli hastalıkların (Hormon Bağımlı Kanserler) kontrol edilmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp hastalıklarının ve kemik erimesinin önlenmesinde de etkisi vardır.
7 – Omega 3 yağ asitleri en önemli kaynağı balıktır; meme ve akciğer kanseri konusunda azaltıcı etkisi olduğunu göstermekte olan veriler bulunmaktadır.

8 – Probiyotikler ise vücutta hastalık oluşmasına neden olan bazı mikroorganizmaların çoğalmasını engellemeye yardımcı olur, bağırsakların daha düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Bunun yanında kansere karşı koruyucu etkisi de bilinmektedir. Kefir ve Yoğurt içerisinde yoğun miktarda probiyotik bulunmaktadır ancak dikkat edeceğiniz şey kefir ve yoğurdun ev yapımı doğal yoğurt olmasıdır. Bu probiyotikleri (pırasa, enginar, patlıcan, soğan ve sarımsakta bulunan karbonhidratları) içeren besinler ile kullanırsak daha yararlı olacağını da belirtelim.

Bunları yaparak ve gerekli önlemlerimizi alarak bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK