Bahar Hakkında Kompozisyon ve Kısa Yazı

Bahar Hakkında Kompozisyon ve Kısa Yazı

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Mevsimler vardır insanda mutluluğu çağrıştırır mevsimler vardır insanda hüznü çağrıştırır. Sonbahar olduğunda hüzün ikliminde kaybolmayan var mı dersem bir çoğumuz haklısın hüzündür sonbahar der, peki bahar ayları geldiğinde ne olur dersek bir çoğumuz o kışın soğuğundan kurtulup çiçek açan ağaç dallarıyla bir yeniden doğuşu canlandırır ve güzel günleri müjdecisi gibi görür baharı…

 

İlkbahar Mevsimi Hakkında Kompozisyon

Bu yazımızda sizlere kısaca ve özet olarak Bahar Ayları Hakkında Kısa Kompozisyon Yazı ve Makale Örneklerimizin ilkini sunmak istiyoruz. Mevsimler içinde önemli bir değişimin habercisi olan soğuk kış günlerine yavaş yavaş veda edip sıcak yaz günlerine merhaba dememizin yolunu açan bahar mevsimi ile ilgili sizlerde kompozisyon örneklerinizi bize iletebilirsiniz.

 

İlkbahar Aylarında Yaşamak

Bahar mevsimi, doğanın yaz ve kış mevsimlerinin ardından kendini toplaması, iklimsel bir geçiş dönemine girmesidir. Birçok kişi tarafından, kış aylarının yoğun soğuklarının ve yaz mevsiminin ağır koşullarına son vermesi sebebiyle sevilen ve beklenen bahar mevsimi ile çiçekler açmakta, doğa kendine yeni bir soluk kazandırmaktadır.

 

İlkbahar, sonbahar ve kış mevsimleri ile birlikte yapraklarını döken, kendi kabuğuna çekilen doğaya yeni bir tat veren bir mevsimdir. İlkbahar ile birlikte ağaçlar tekrardan çiçek açmaya başlar, sokaklarda dökülmüş yaprak görüntüleri hafızalardan silinmektedir. İlkbahar ile aynı zamanda, kış mevsiminde dağlara yağmış karlar eriyerek, doğaya karışmaktadır. Bu da toprağın kendini tazelemesi, doğal su kaynaklarının yine organik bir şekilde artması demektir. İlkbaharda karların eriyerek toprağa karışması ile birlikte meyveler de olgunlaşmaya başlar ve mevsim meyveleri pazar raflarında yerlerini almaya başlar.

 

Sonbahar ayına gelirsek, yaz mevsiminin ardından yoğun sıcaklar ile gelişen tahıllar, kendine güneş enerjisini depolamış doğa yavaşça güneşe veda eder. Sonbahar ayında, artık yavaşça parçalı bulutlu günlerin sayısı artar, yağmurlar sıklığını artırır ve yaz mevsimi ile olgunlaşan meyveler, çiçekler de bir yaz dönemine yaprak dökerek veda ederler.

Sokaklarda dökülmüş yapraklar ile hafızalarda yer edinen sonbaharda, sonbahar ve kış mevsiminde gelişen meyve ve sebzeler yetişmekte, doğada yetişen meyveler sofralarımızı şenlendirmektedir.

 

Kısacası bahar ayları da dahil olmak üzere her mevsimin kendine göre etkileri mevcut olduğu gibi, tarım açısından, hayvancılık açısından ve yaşam açısından ortaya çıkardığı farklı etkileri vardır. Sürdürülebilir yaşam açısından her mevsim yaşanmalı, yararlarından faydalanılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK