Bakteri Çeşitleri Nelerdir? Türleri

Bakteri Çeşitleri Nelerdir? Türleri

Biyoloji Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Bakteri Nedir

Tek hücreli mikroorganizma grubu olarak sınıflandırılan bakteriler, mikroskop altında görülebilen, oldukça küçük yapılara sahip olan organizmalardır. Genel yapısı ve sınıflandırması itibariyle daha çok hastalık etmeni olarak ifade edilen bakteriler, önemli pek çok sağlık sorununun temelinde yer almaktadır. Aşağıda bakterilere ilişkin daha detaylı bir sınıflandırmaya göz atabilirsiniz.

 

Bakterilerin Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi 

Prokaryot hücreleri olarak adlandırılan bakterilerde hücre çevresini saran iki ayrı örtü bulunmaktadır. Hücrenin üzerinde yer alan hücre zarıyla birlikte onun üzerinde hücre duvarı bulunmaktadır. Bu yapı, protein, karbonhidrat ve yağlardan meydana gelmektedir. Bazı bakteri türlerinde ise hücre duvarı dışında polisakkaritlerden oluşan dış bir yapı elemanı daha bulunmaktadır.

 

Bakterilerde sitoplazma içerisinde glikojen, protein ve yağ bulunmaktadır. Organallerde mitokondri ve endoplazmik retikulum bulunmazken ribozomların sitoplazma içerisinde serbest halde bulundukları görülür. Pek çok bakteri türü içerisinde kamçı olarak adlandırılan yapılar ve çıkıntılar bulunmaktadır. Yuvarlak bakterilerde ise kamçı olmamasına karşın pasif hareketler gözlenmektedir.

 

Bakteri Çeşitleri Nelerdir?

Bakteri Çeşitleri

Bakteriler, mikroskop altında gözlenen ve büyüklükleri mikron cinsinde ifade edilen canlılar olması nedeniyle ortalama 1 – 2 mikron arasında değişen büyüklüklere sahiptir. Yaşamsal faaliyetleri açısından farklı özelliklere sahip olan bakterilerde sınıflandırma içerisinde farklı birçok bakteri türünün yer aldığı bilinmektedir. Şekillerine göre yapılan sınıflandırmaya baktığımızda basil, kok, diplokok, streptokok, stafilokok, spiral ve vibrio olarak sınıflandırma yapıldığı görülür.

 

Oksijen kullanım durumlarına göre yapılan sınıflandırmada ise aerob, geçici aerob, geçici anaerob ve anaerob ortamda yaşayan bakteriler öne çıkar. Gram boyasına göre gram pozitif ve gram negatif bakterileri yer almakla birlikte beslenme şekilleri açısından hetetrof ve ototrof bakteriler öne çıkmaktadır.

 

Hetetrof bakteriler sınıflandırmasında saprofit olarak bilinen çürükçül bakteriler yer almaktadır. Aynı zamanda parazit bakteriler de bu grupta değerlendirilmektedir. Ototrof bakteriler içerisinde ise fotosentetik ve kemosentetik bakteriler yer almaktadır.

Bakteri Nedir, Türleri ve Çeşitleri İle İlgili Bilgilere Sizlerde Katkıda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK