Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır

Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır

Kadının Dünyası
PAYLAŞ

Balzamik sirke daha çok son yıllarda duyduğumuz bir sirke çeşitidir. Ana vatanı İtalya’nın Modena bölgesi olan Balzamik Sirke İtalya’nın Modena bölgesinde yetişen beyaz trebbiano üzümünden yapılır. Balzamik sirke diğer sirke çeşitlerine oranla daha keskin bir tada sahiptir. Değişik ve keskin aromasıyla Balzamik sirke dünya çapında popüler hale gelmiştir. Daha çok salatalarda karşımıza çıkan bu sirkenin raf ömrü ise diğerleri ile aynıdır. Şarap gibi yıllandıkça daha da güzelleşen bir sirkedir.

 

 Balzamik Sirke Yapılışı Nasıldır

Kalite şartlarına uygun bir balzamik sirke üretmek isteniyorsa, trebbiano üzümlerinin iyi olgunlaşmış olması gerekmektedir, eğer iyi olgunlaşmamışsa gerekli yöntemler ile olgunlaşması sağlanmalıdır. Olgunlaşma aşaması sirkenin lezzeti ve keskin aroması için şarttır. Yeterince olgunlaşan üzümler şıra haline getirilmelidir. Üzümler preslenmeli ve posası ayrılmalıdır.

 

Sıvılaşan şıra ağzı açık derin kazanlarda 24 saat veya 30 saat boyunca çok kısık ateşte gerekli kıvama ulaşana kadar kaynatılır. Kaynatılan üzüm şırasının içerisindeki su buharlaşır ve geriye koyu bir karışım elde edilir. Sirke aylar ve hatta yıllar süren bekleme aşaması için özel meşe ağacından elde edilen fıçıların içerisinde bekletilmelidir. Fıçılarda meşe ağacının seçilme nedeni ise sirkeye geçecek olan özel aromadır.

 

Fıçılara dökülen balzamik sirkenin içerisine sirke mayası eklenir ve fermantasyon aşamasına geçilir. Özel sirke mayası ilave edilen balzamik sirke 5-10 veya 20 yıl kadar olması beklenir. Balzamik Sirke de diğer sirkeler gibi ne kadar bekletilirse kalite ve lezzet açısından değeri artar.

 

Balzamik Sirkenin Faydaları

-Deri üzerinde bulunan lekeleri giderilmesinde yardımcı olur. Tekrarlamasını engeller.

-Vücutta ki hormonların oranlarını düzenler.

-Kalp ve damar sistemini temizler.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir ve oluşabilecekler hastalıkları engeller.

-Mide hastalıkları( mide bulantısı, mide yanması, hazım zorluğu ve sindirim sıkıntısı) için diğer sirkeler gibi balzamik sirkede kullanılabilir.

-Diyabet hastaları doktor kontrolünde tüketebilir ve diyabete karşı koruma görevi vardır.

-Vücuttaki çeşitli hastalıklardan kaynaklanan veya deriden kaynaklanan kanamaları önler.

-Burun kanamasına iyi gelir.

-Çocuklarda ve yetişkinlerde soğuk algınlığını önlemek amacıyla kullanılır.

-Cilt yanıklarını önler.

-Sivilce sorunu yaşayan kişiler balzamik sirkeyi kullanabilirler.

-Kolesterol sorunu yaşayan kişiler bu sirkeyi doktorları ile danışarak belirli zaman kullandıklarında bariz bir iyileşme ile karşılaşacaklardır.

-İleri yaşlarda oluşan hafıza kaybına iyi gelmektedir.

-Vücudu temizleme ve kan dolaşımını kolaylaştırma gibi etkileri vardır.

-Beyni dinlendirir.

-Eklem ağrıları, egzama, kramp, kemik sızlaması ve diğer kemik sıkıntıları için iyi geldiği söylenmektedir.

-Kadınlarda sıkça görülen Vajinal enfeksiyonları temizler ve yeniden oluşmasını engeller.

-Hayvanlarda oluşan bitlenmeleri temizler.

-Güneş geçmesi durumunda el ve ayak, alın ve ense gibi vücudun bölgelerine sürülürse bariz etkisi görülür.

Balzamik sirke şifa kaynağıdır. Salatalarda ayrıca poğaça, baklava, kurabiye gibi hamur işlerinde kullanılabilir. Bunların dışında bal ile karıştırılıp tüketilebilir.

BİR CEVAP BIRAK