Bankalardan Çekilmiş Kredilerin Dosya Masrafı Nasıl Alınır

Bankalardan Çekilmiş Kredilerin Dosya Masrafı Nasıl Alınır

Ekonomi ve Borsa Yorumları
PAYLAŞ

2017 Yılında  Eskiden Çekilmiş Kredilerin Dosya Masrafını Almak İçin Ne Yapılmalıdır sorusunun cevabı Kredi çeken tüm vatandaşlar gibi benimde merak ettiğim bir durumdur.

 

Kredi Dosya Masrafı İadesi

Bugün, halk arasında en çok konuşulan ve merak edilen konulardan birisi de hiç kuşkusuz bankalar tarafından kredi alımı gibi işlemler sırasında tahsil edilen dosya masraflarıdır. Ortalama 100 – 300 TL arasında değişen ve alınan kredi ile mevcut duruma göre daha da artan dosya masrafları, sık kredi kullanan ve işlem yapan kişiler için önemli kayıplara neden oluyor.

 

Bir dönem dosya masraflarının geri alımı konusunda bankaların somut yaklaşımı olumsuz iken günümüzde bazı bankaların dosya masrafı almadan farklı şekillerde tahsilat yapmaya çalıştığı görülüyor. Bu işlemler komisyon ve dosya masrafı altında değerlendirilirken normal şartlar altında işlemlerin hiç birinin zorunlu olmaması dikkat çekiyor.

Doğrudan sizden tahsil edilen dosya masrafını bankanızı arayarak istemeniz durumunda büyük ihtimal ile talebiniz reddedilecektir. Bu gibi durumlarda il, ilçe hakem heyetleri ya da tüketici mahkemesine başvurarak sizden tahsil edilen masrafları geri alabilirsiniz. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

 

Bankalardan Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

Bankalardan Çekilmiş Kredilerin Dosya Masrafı Nasıl Alınır

Bankaların kredi alım sürecinde müşterilerinden zorunlu olmamasına karşın tahsil ettiği dosya masrafı, komisyon vb ücretler, geçtiğimiz yıllarda Yargıtay tarafından verilen karar doğrultusunda tüketiciden haksız yere alındığı, gerekli müzakere şartlarının sağlanmadığı ve tüketicinin yeterince bilgilendirilmediği gerekçesiyle reddedilmiş ve iade edilmesi yönünde karar alınmıştı. Bu karar sonrası pek çok tüketici bankaları ile iletişime geçmesine karşın tahsil edilen dosya masraflarını alamamaktadır.

Bankanız ile iletişim kurmanıza karşın dosya masrafının iadesi konusunda uzlaşma sağlayamadıysanız, son iki yıllık süreç içerisinde ödemiş olduğunuz dosya masrafları için Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine başvurarak sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer bu yöntem sizin için uygun değil ya da farklı alternatifler kanalıyla masrafları geri almak istiyorsanız, tüketici hakem heyetlerine yönelebilirsiniz.

İki bin TL’nin altında olan masraflar için ilçe hakem heyetine başvururken 2 – 3 bin TL arasında olan masraflar için il tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Masraflarınız üç bin TL’nin üzerinde olması durumunda doğrudan tüketici mahkemelerinden de sonuç alınabilmektedir. Başvuru sırasında sizden yalnızca dilekçe istenmekte ve tüm işlemler ilgili kurumlar tarafından tamamlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK