Elektrikli, Benzinli, Dizel, LPG’li mi Arabamı Almalıyım?

Elektrikli, Benzinli, Dizel, LPG’li mi Arabamı Almalıyım?

Teknoloji
PAYLAŞ

Benzinli mi, Dizel mi, LPG’li Arabamı Almalıyım?

Otomobil severler için Nasıl Araba Almalıyım, Tüplü, Mazotlu mu yoksa benzinli motoru olan arabamı almalıyım sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

Araba alırken seçenekler arasında takılıp kalıyorsanız eğer araştırma yaparak seçim yapabilirsiniz. Öncelikle sizlere dizel arabaları anlatalım. Dizel arabaların yakıtları benzinli arabalara göre daha ucuz olduğu için birçok insan tarafından tercih ediliyor. Ancak bu konuda bilmeniz gereken dizel araçların bakımları daha fazla olmaktadır. Arabalarda dizel yakıt kullanıldığı için sürekli olarak tıkanmalar ve bozulmalar meydana gelebilir. Dizel yakıtın içerisinde kimyasal çok olduğu için belirli periyotlarda filtrelerinin yenilenmesi gerekiyor. Kısacası yakıtı az yakabilir, yakıtı ucuz olabilir ancak masrafı çoktur.

 

Benzinli araba bu üç yakıta göre en iyi araçtır. Çünkü aynı marka üç aracı, üç yakıtla kullanırsanız en iyi performansı benzinli arabada alırsınız. Dizel araba gibi sürekli olarak sorun çıkarmaz ve bakımı sorunsuzdur. Bu yüzden eğer benzin fiyatları size cazip geliyorsa tercihinizi kesinlikle benzinli arabalarda yana kullanınız.

 

Lpg ise en az yakan yakıt türüdür. Fiyatı dizel ve benzine göre az olduğu için ülkemizde arabaların çoğuna lpg tüpleri takılmaktadır. Bakımları benzinli arabalara göre biraz tuzludur.

Ayrıca son dönemlerde sıklıkla karşılaşmaya başladığımız hibrit motorlu araçlar ve ilerleyen dönemde daha sık bir şekilde karşımıza çıkacağını düşündüğümüz elektrikli motora sahip olan araçlar diğerlerine göre daha düşük bir yakıt maliyeti sunmakta bu onları ön plana çıkarmaktadır. Fakat temel sıkıntı özellikle elektrikli motora sahip araçlarda akü maliyetidir birde dolum istasyonlarının çok yaygın olmamasıdır. Akü maliyetlerinde düşüş olması durumunda ilerleyen zaman diliminde fosil yakıtlı araçlardan elektrikli araçlara oldukça hızlı bir kayma meydana gelecektir

Peki siz otomobil alırken hangi seçeneği tercih edersiniz.

BİR CEVAP BIRAK