Beşşar Esad Kimdir Kısaca Hayatı

Beşşar Esad Kimdir Kısaca Hayatı

Kim Kimdir
PAYLAŞ

Suriye Devlet Başkanı Olan Beşşar Esad. Kimilerine Göre Ülkesinde ki Yüzbinlerce İnsanın Ölümüne Sebebiyet Veren Bir Katil Kimilerine Göre İse Ülkesini Bölünmekten Kurtarmak İçin Mücadele Veren Ülkesinin Bağımsızlığı ve Bütünlüğü İçin Mücadele Eden Bir Lider.

 

Beşer Esad Kimdir Biyografisi

11 Eylül 1965 tarihinde Şam’da dünyaya gelen beşer Esad, eğitimine Şam’da başlamıştır. Temel eğitimini aldıktan sonra Şam üniversitesi tıp eğitimini başarıyla bitirmiş, eğitimini tamamladıktan sonra askeri tıp fakültesinde yer almış ve Suriye ordusunda bulunma fırsatı yakalamıştır. İngiltere ve Londra’da bir süre yaşamını sürdüren Esad, ağabeyini hayatın kaybetmesinden sonra memleketi Suriye’ye dönüş yapmıştır.

 

Asıl mesleği uzman göz doktoru olan Esad,  2000 yılına gelindiğinde üst düzey bankacı olan Esma Ekras ile hayatını birleştirmiştir. Aynı yıl babasının ölümüyle evliliğine son veren Beşer Esad, aynı yıl cumhurbaşkanlılığı makamına geçirilmiştir. Aynı zamanda Bass Partisi genel başkanlığı yapan Esad, babasının ölümünden sonra ülke genelinde demokrasinin hakım olabileceği düşünlerin, ortadan kaldırma adına çeşitli çalışmalarda bulunmuş ve halkın büyük tepkisini almıştır.

 

Suriye’de yaşayan Nusayri topluluğunun içinde olduğunu savunana Esad,  Suriye’de yaşamını sürdüren Kürtler ve Sünni Çoğunluğun yaşamını zorlaştıran bakıcı bir politika sergilemektedir. İç savaşın yaşandığı Suriye’de savaş yoğunluğu Sünni mezhebine dâhil olan fakir insanların yaşadığı yerler merkezli olmakta ve çeşitli işkencelerle insanlar yurtlarında çıkarılmak istenmektedir. 2011 yılına gelindiğinde Suriye’de yaşam koşulları oldukça kötülemiş ve işsizlik hat safhaya çıkmıştır. Yaşam koşullarının kötüleşmesi ve fakirliğin en üst seviyeye ulaşmasıyla birlikte ülkede yaşam pahalılaşmış bu da ekonominin kötü yönde seyir etmesini beraberinde getirmiştir.

 

Ülke 1963 yılında olağan üstü hal ilan edilmesiyle insan hakları adına bazı hareketlenmelerin yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Arap Baharı sonrası ülkede yaşanmaya başlayan halk mücadelesi karşısında oldukça sert bir tavır takınmış ve masum insanlar üzerinde klor gazı gibi kimyasal silahları kullandığı gibi Varil bombaları yağdırarak yüzbinlerce insanın ölmesine, sakat kalmasına sebebiyet vermiş, milyonlarca insanın başta ülkemiz olmaz üzere dünyanın farklı ülkelerine mülteci olarak göçmesine neden olmuştur. 2017 yılında İdlib ili Han Şeyhun Bölgesinde yaptığı kimyasal katliam ile tüm dünyanın gözlerinin içine bakarak masumları öldürmeye devam etmiştir.

 

Not: Bir insan ülkesinin bölünmez bütünlüğünü korumak isteyebilir ama bunun yolu insan katletmek değildir. Yıllarca terör örgütü ile uğraşan ülkemiz sivillerin zarar görmemesi için her zaman sonuna kadar hassasiyetle hareket etmişken Beşşar Esad gibi liderler ülkelerinde yaşayanlara zulmde ısrarcı olmuşlardır.

BİR CEVAP BIRAK