Bilgisayar Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Bilgisayar Mühendisliği Mezunları

Günümüzün gözde meslek gruplarından birisi olan, gelişen teknoloji ve tamamen bilgisayar – bilişim çağı içerisinde yer almamız nedeniyle çok daha önemli bir meslek halini alan bilgisayar mühendisliği, daha çok özel sektörde kişilerin, dolgun ücretler ile çalışabildiği tamamen özgür ve gelişime açık bir yapıya sahiptir.

 

Diğer meslek gruplarına nazaran bilgisayar mühendisliğinde bireylerin dinamik yapı içerisinde farklı alanlarda eğitim alması ve bu alanlarda kendilerini geliştirmesi mümkün olmakla birlikte, birden fazla donanıma sahip olan kişilerin, gerek çalışma koşulları gerekse de maddi imkanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Bugün birçok üniversitede eğitimi verilen bilgisayar mühendisliğinin en önemli eksik yönü ise akademik eğitimin yeterli düzeyde verilmemesidir.

 

Genellikle bilgisayar mühendisliğine yönelik sıkça sorulan sorulardan ilki eğitim alınan okulun önemli olup olmadığı yönündedir. Bu soruya verilecek cevap ise hem evet hem de hayır olacaktır. Eğitim alınan okul öğrencinin gelişimi ve elde edeceği bilgiler açısından önemli olmakla birlikte kimi zaman işveren için ek bir tercih sebebi de olabilmektedir. Ancak öğrencinin gelişimi için yalnızca üniversiteye ihtiyacı olmaması, bu açıdan okulun en önemli detay olmadığını göstermektedir.

Bilgisayar, Chip, Çip Resimleri

Bilgisayar Mühendisliği Mezunları İş İmkanları ve Fırsatları

Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan bireyler, gerek kamu gerekse de özel sektör kaynaklı iş imkanları bulabilmektedir. Bu sektörde çalışmak isteyen kişilerin kamuyu tercih etmesi durumunda özel olarak açılan ilanlarla birlikte yine, kamu personeli seçme sınavı türünde sınavlara başrumaları gerekmektedir. Özel sektörde çalışmalarını sürdürmek isteyen kişiler ise şirketlerin bilgi işlem departmanları ve doğrudan bilişim üzerine hizmet sunan birimlerini tercih edebilmektedir.

Bilgisayar mühendislerinin iş ve çalışma alanları içerisinde yer alan önemli birimler ise sistem mühendisliği, sistem analisti ve tasarımcısı, veritabanı yönetimi ile bilgi güvenliği uzmanı şeklinde sıralanabilmektedir. Tüm bu alanlar dışında yine özel olarak kendini farklı programlama ya da tasarım dilleri üzerinde geliştirmiş olan kişilerin bu tür özel alanlarda hizmet sunan şirketlerde çalışması mümkündür. Maaş aralığına bakıldığında ise üstlenilen görev ve çalışma yerine bağlı olarak değişimler görülmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları 2018

Kamuda Çalışan Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2017 Yılında 4500-5000 lira aralığında bulunmaktadır 2018 yılı Ocak ayında ise 4900 ile 5400 lira aralığına çıkabileceği öngörülmektedir. Özel Sektörde ise 3750 ile 9 bin lira arasında performansa dayalı bir ücretlendirme skalası ile karşılaşılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK