Bilgisayarın İcadı, Önemi ve Gelişimi Hakkında Yazı

Bilgisayarın İcadı, Önemi ve Gelişimi Hakkında Yazı

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Bilgisayarın Tarihsel Gelişimi

İnsanlık tarihinde çığır açan bazı icatlar vardır ki onların hayatımıza girişi günlük yaşantımızdan tutun da çalışma yaşamına sosyal yaşantıya kadar bir çok farklı alanda değişikliklerin olmasına neden olmuştur.

Bunların başında hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan Bilgisayarlar gelmektedir.

Bilgisayarın Ortaya Çıkış Hikayesi

Bir oda büyüklüğündeyken artık ceplerimize kadar giren bilgisayarlar, modern yaşamda yer alan, kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayan bir matematiksel işlemcidir, bilgileri çabuk ve doğru şekilde işleyerek, bu bilgileri saklayarak günlük hayatta vazgeçilemez bir yere sahip olmuşlardır.

Belki de tüm bilgisayar sevenlerin bilgisayarın icadı, önemi ve gelişimi hakkında söyleyebileceği şeyler vardır.

Bilgisayarın icadı

Bilgisayarın İcadı

1642 yılında Blaise Pascal’ın yapmış olduğu hesap makinesi kaynaklarda bir bilgisayar olarak geçmektedir. Daha sonra 1671 yılında Almanyalı bilim adamı Leibniz bu hesap makinesini geliştirmeye çalışarak dört işlemi de gerçekleştirebilen 1694’te icat etmiştir.

Ancak ciddi anlamdaki ilerleme Aiken isimli bilim adamının, 1937’de Mark 1 isimli, elektronik devreler içeren bilgisayarın icadı ile yaşanmıştır.1945 yılında Eckert ve Mauchly tarafından bilgisayar tarihinin devrimi sayılan ENIAC tasarlandı.

En önemli özelliği Ram belleğinin olması ve günümüzdeki bilgisayarların atası sayılan tüplerinin olmasıydı. Farklı programları çalıştırabiliyordu, asker amaçlar için tasarlanmıştı ve 167 metrekare yer kaplıyordu. 1952 yılına gelindiğinde ise ticari olarak sunulan UNIVAC üretilmişti.

 

Bilgisayarın gelişimi

1958 yılında IBM firmasının vakum tüplerinin yerine transistorleri kullanmaya başlaması ile daha küçük ve hafif bilgisayarlar üretilmeye başlandı. Kişisel bilgisayar üretimleri için de en fazla çalışma IBM firması tarafından yapıldı.

Öncelikle diskler ile veri depolanması sağlansa da daha sonra bilgisayarlara sabit diskler eklendi. 1977 yılında ise Steve Jobs ve Steve Wozniak evlerinin garajlarında kişisel bilgisayarlarlar kategorisinde önemli yer tutacak olan Apple II’yi piyasaya çıkardı ve bu modeli 1993 yılına kadar geliştirmeyi sürdürdü.

Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayarın gelişimi de devam etti ve bilgisayarlar giderek küçüldü. Alan Kay tarafından taşınabilir bilgisayarların prototipi olan Xerox NoteTaker üretildi. 1981 yılında ticari olarak taşınabilir bilgisayar Osborne I adı ile tanıtıldı. 2010 yılına gelindiğinde ise Apple tarafından günümüzde çok popüler olan tablet bilgisayarlar tanıtıma sunuldu.

Bilgisayarların önemi

Bilgisayarlar günümüzde artık evimiz, iş yerimiz ve hatta ceplerimize kadar girmiş bulunmakta. İnternet ile birlikte istediğimiz bütün bilgiler elimizin altında, farklı platformlar ile sürekli kendimizi geliştirmemize olanak sağlamakta, kendimizi ifade etmemize yardımcı olmakta, günlük hayattaki işlerimizi kolaylaştırmaktalar. Sağlık sektöründe, iş dünyasında neredeyse tüm dosyalar bilgisayarlara emanet edilmiş durumda.

Not: Bilgisayarın İcadı ve Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgilerinizi, Önümüzdeki Yıllarda Günlük Yaşamda Kullanımının Nasıl Biçimleneceğini Yorumlayabilir misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK