Birinci Haçlı Seferinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Birinci Haçlı Seferinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ
Haçlı Seferleri

İslam Dünyasına karşı Avrupalılarca Düzenlenmiş ve dini temellere dayanan Haçlı Seferleri ile ilgili olarak 1 Haçlı Seferine dair bilgileri açıkladık.

 

1. Haçlı Seferi İle İlgili Bilgi

Avrupa Din ve Siyasi Hayatının önde gelenlerinden biri olan Papa II. Urban ile Piyer Lermit’in göstermiş olduğu büyük gayretler neticesinde Avrupa’da Hristiyanlarca kutsal olarak görülen yerleri Müslümanların elinden alma amaçlı olarak oldukça büyük miktarda askerin olduğu bir ordu hazırlanmıştı. Bu ordu bünyesinde olup ta Anadolu topraklarına gelmiş olan ilk gruplar, Sultan I. Kılıç Arslan yönetimindeki Türkiye Selçuklu ordusu tarafından yok edilmişlerdir. Fakat bu grubun ardından gelen sayısal anlamda daha fazla askere ve teçhizata sahip olan başlarında şövalye, kont ve düklerin oluşturmuş olduğu bir ordu, Anadolu topraklarına girdi.

 

Türkiye Selçuklularının merkezi konumunda olan İznik vilayeti bu büyük ordu tarafından kuşatma altına alınmıştır. Kılıç Arslan, bu durumdan en az zayiat ile kurtulmak için İznik vilayetini boşaltmak zorunda kalmıştır. Haçlılara karşı oldukça başarılı bir şekilde mücadele eden Kılıç Arslan, Haçlıları sayısal olarak çok kalabalık olmalarından dolayı durduramamıştır. Antakya bölgesini işgal eden Haçlılar, 1099’da Kudüs’ü Fatımilerin elinden almıştır.

Haçlı Savaşları

Birinci Haçlı Seferinin Nedenleri

-Haçlı kuvvetlerinin en önemli maksadı Kudüs şehrini Müslümanların elinden almaktır.
-Kluni tarikatının Hristiyan Avrupalılar arasında yapmış olduğu kışkırtmalar
-Bizans Devletinin Selçuklu Devletine Karşı Zayıflayarak güç kaybetmesi yüzünden Avrupa devletlerinden yardım istemesi.
-Selçukluları ve Türkleri Anadolu coğrafyasından söküp atma isteği.
-Bu bölgeden geçen ve büyük öneme sahip olan Ticaret yollarını ele geçirerek denetim altına alma isteği
-Doğu ülkelerinin sahip olmuş olduğu zenginliklerini elde etme  ve ele geçirme isteği.

 

Birinci Haçlı Seferinin Sonuçları

– Kudüs şehri yapılan bu savaşın sonunda Müslümanların elinden alınarak Haçlı Kuvvetlerin eline geçmiştir.
– Anadolu Selçukluları Başkent İznik başta olmak üzere Batı Anadoluyu kaybetti, buralar Bizans Devletinin eline geçmiştir. İznik vilayetinin kaybedilmesi sonrası Anadolu Selçukluları Başkent olarak Konyayı tercih etmişlerdir.
– Haçlılar, ellerine geçirmiş oldukları Antakya, Urfa, Trablus , Şam, Sur, Yafa, Nablus gibi vilayetlerde feodalite rejimine dayanmakta olan dükalık ve kontlukları kurmuşlardır.

BİR CEVAP BIRAK