Birlik ve Beraberlik İle İlgili Deneme, Kompozisyon Yazı Örneği

Birlik ve Beraberlik İle İlgili Deneme, Kompozisyon Yazı Örneği

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Birlik, Beraberlik, Bayrak

Yıllarca toplumumuzda birlik ve beraberliğin önemini vurgulamaya, insanlara bu duyguyu açıklamaya ve sahiplenmeye çalıştık. Türk toplumu açısından incelediğimizde yalnızca son yüz yıllık süreçte dahi birlik ve beraberliğin önemiyle ilgili onlarca örnek verilebilir.

 

Birlik ve Beraberlikle Güzel Yarınlara

Günümüzde giderek daha önemli bir kavram haline gelmeye başlayan birlik ve beraberlik, yalnızca bireylerin değil toplumun ve bir bütün olarak devletin bir arada olmasını ve birbirine bağlı kalmasını sağlamaktadır.

Daha açık bir ifade ile kurtuluş savaşı dönemini ele aldığımızda o gün ki şartlarda beslenmeye dahi yeterli erzağı bulamayan insanlar, savaş şartları altında bir olarak hareket etmiş ve bu zor günleri atlatmamızı sağlamıştır.

Birlik, Beraberlik, Dayanışma

Bugün önemli ve dikkate alınması gereken bir konuma sahip olan birlik ve beraberlik, bireylerin bir arada olmasını sağlayan en önemli etmendir. Birlik ve bütünlüğün sağlandığı şartlarda zor dönemleri daha kolay atlatırken oluşan hasarlar en aza indirilmektedir.

1999 yılında yaşanan Marmara depremi, ülkemizin verdiği en önemli sınavlardan birisidir. O dönem ulaşımın ve barınmanın oldukça güç olduğu şartlarda pek çok insan, hiç tanımadığı kişilerle yaşamak durumunda kalmıştır.

Yine sınırları dahilinde sıkça tacize uğrayan toplumların bir ve bir arada olması durumunda bu tür saldırı ve sorunlar bertaraf edilecektir.

Günümüzde komşu ülkelerimizde yaşanan sorunlara baktığımızda temel sıkıntının birlik ve beraberlik duygusunun bu ülkelerde oldukça zayıf olması olduğunu görebiliriz.

Millet olma duygusundan uzak, etnik kimlikler ve mezhepçi yapılar ardına sığınarak ülke yönetmeye çalışan siyasetçiler yüzünden bölünmenin eşiğine gelmiş Irak ve Suriye örnekleri bizlere milli birlik ve beraberliğin ne kadar önemli bir şey olduğunu göstermektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından ulus olma bilinci aşılanmış Türk Toplumunun birlik olması sayesinde çevresel bir çok sorundan oldukça az etkilendiğimizi fark edebilirsiniz.

Daha güzel yarınlar için bugün olduğundan daha fazla bir birimize yaklaşmamış ve kenetlenmemiz gerekmektedir.

Birlik ve Beraberlik içinde kardeşçe günler yaşamamız dileğiyle…

Ali ÜNAL

Birlik ve Beraberlik ile ilgili Deneme, Kompozisyon ve Yazı Örneğimize kendi görüşleriniz ile katkıda bulunmayı düşünür müsünüz ?

BİR CEVAP BIRAK