Biyodizel Nasıl Elde Edilir, Üretilir?

Biyodizel Nasıl Elde Edilir, Üretilir?

Biyoloji Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Biyodizel nedir, nasıl üretilir,ve Biyodizelin Kullanım Alanları Hakkında Bilgiler

Biyodizel Nasıl Elde Edilir, Üretilir

İlk olarak, biyodizel nedir bundan bahsederek, daha sonra da nasıl elde edildiği ve üretimi konusunda bilgiler yer verelim.

Biyodisel

Bazı bitkilerden elde edilmekte olan ya da bunun yanı sıra hayvansal yağlarında bir katalizör kullanılarak, alkol reaksiyonu sonucunda ortaya çıkarılan bir yakıt ürünü olarak tanımlanabilir. Kullanılan bitkiler ise, kolsa, ayçiçeği, soya ve aspir olarak bilinmektedir. Bu bitkilerden elde edilen yağlar reaksiyona sokularak, elde edilen yakıt türü olarak biyodizel kısaca tanımlanabilir. Yine bilinmelidir ki, donmuş olan yağlarda, biyodizel yakıt için kullanılabilmektedir.

 

Nasıl elde edilir?

Şimdi de, biyodizel nasıl elde edilir konusunda kısaca bilgiler verelim. Bu elde etme tekniği, transesterleşme adı verilen bir kimyasalsüreç ile birlikte gerçekleşmektedir. Yani, yağ veya bitkisel yağlardan, gliserinin ayrılması ile birlikte elde edilmesi mümkündür. Bu ayrılma işlemine de transesleşterme adı verilmiştir.

Biyodizel Nasıl Elde Edilir, Üretilir

Biyodizelin tarihsel gelişimi

Elbette ki tarihimizde ilk olarak, 1900 yıllarda kullanıldığı bilinmektedir. Dizel motorun mucidi olarak bilinen Rudolf, yer fıstığının yağından bit kayıt elde edebileceğini göstermişti. Yani, bitkisel yağlardan yakıt elde edebilmenin mümkün olduğunu, Dünya fuarında çalıştırarak, herkese göstermişti.  Fakat petrol revaçta olmasından dolayı bu pek ilgi görmese de, ileri de yaşanan petrol sıkıntısından sonra, alternatif enerji kaynakları aranırken, 1992 yılında, Amerika’ da, Ulusal SoyDiesel Geliştirme kuruluşu tarafından kullanımı gerçekleştirilmiştir.

Kullanım alanları

Şimdi de, biyodizel kullanımalanları hakkında kısaca bilgiler verelim.

  • Araçlarda yakıt olarak,
  • Isınma ihtiyaçları için
  • Havacılık Sanayii
  • Elbette ki bunların yanı sıra, Richard Branson’un üretmiş olduğu, VirginVoyager isimli trende de yakıt olarak kullanılmıştır.
  • Havacılık sektöründe ise, biyo yakıtlı uçuşlar ilk olarak, 23 Şubat 2008’ de gerçekleştirildi.

Avantajları nelerdir?

  • Benzin ve Dizelin pahalı olduğu ülkelerde, ekonomiklik
  • Depolama koşullarının iyi olması
  • Küçük işletmelerde lokal üretimi mümkün
  • Taşıması ve depolanması güvenli bir kayıt olması da, avantajları arasında yer almaktadır.

Üretim

Elbette ki Dünya genelinde, biyodizel üretimi çok olduğu kadar tüketim de bir hayli fazla olmaktadır. Avusturalya, İtalya ve Almanya başta olmak üzere, Amerika’da da biyodizel üretim ve tüketimi oldukça fazla olmaktadır. Tabi ki Avrupa ülkelerinin genelinde bu mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK