Boyun Tutulması Neden Olur, Çözümü Nedir

Boyun Tutulması Neden Olur, Çözümü Nedir

Sağlık
PAYLAŞ
Boyun Tutulması Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Tutulması Hakkında Merak Edilenler

Modern dünyanın sık karşılaşılan rahatsızlıklarından olan Boyun Tutulması problemi özellikle masa başı iş yapanlarda, şoförlerde daha yoğun olarak görülebilmektedir…
Halk arasında sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi olan boyut tutulması başta oturma ve yatış pozisyonu olmak üzere dış faktörler etkisinde oluşabilecek problemlerden birisidir. Tedavide çoğunlukla ağrı kesici ve yumuşatıcı etkisi olan kremlerden faydalanılmaktadır.

 

Boyun Tutulması Neden Oluyor Sebepleri ve Çözümü ?

Boyun tutulmasının belirli bir tarifi bulunmamakla birlikte çoğunlukla sabah uyandığınızda boynunuzu oynatamamanız ve boynu özellikle tek yönde çevirememe gibi rahatsızlık verici ağrılar ile ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda başınızı çeviremez, dik tutamaz ya da fazla eğemezsiniz. Çoğunlukla bu sorun ters ya da yanlış yatış pozisyonları ile ortaya çıkmasına karşın aşırı soğuk havaya maruz kalınması ve uzun süre yanlış pozisyonda oturulmasıyla da ortaya çıkabilir.

 

Boyun tutulmasının nedenlerine daha geniş bir pencereden bakıldığında ilk sırada başın sürekli sabit tutulması ve pek de sağlıklı olmayan koşullarda uyunması yer almaktadır. Ayrıca daha önce geçirilmiş bir ameliyat ya da var olan hastalıklar da bu gibi yan etkilere neden olabilir. Boyun tutulmasının sebeplerine bakarken eğer ki bu durum meydana gelen bir kaza sonrası (düşme, çarpma, başın çok sert bir şekilde ileri geri hareketi gibi) düzenli bir şekilde ağrıyorsa ve hareketi kısıtlandı ise vakit kaybetmeden hemen doktorunuza görünmeniz yararlı olacaktır.

Boyun Egzersizleri, Boyun Tutulması Egzersizleri

Boyun tutulmasının birden fazla tedavi şekli bulunmakla birlikte ilk sırada tutulan bölgenin sıcak tutulması yer alır. Kasların sertleşmeye başlaması ve bölgenin uzun süre oynatılamaması, rahatsızlık verici ağrıların sıcaklık ile azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bir uzman desteği ile tutulmaya karşı etkili kas gevşeticilerden de faydalanabilirsiniz.

 

Soğuk Kompres: Bu uygulama tutulmanın sebep olduğu ağrının hafiflemesine yardımcı olur ve ayrıca ağrıya sebep olan laktik asit birikmesinin önüne geçme de yararlıdır. Bu uygulamayı yapabilmek için ilk olarak soğuk kompres torbası gerekmektedir. Torbayı yaklaşık olarak 20 dakika kadar bir zaman dilimi ağrı olan bölge üzerinde uygularsanız faydasını görebilirsiniz. Eğer ki kompres yapacak torbanız yoksa küçük bir poşet içine 10-15 tane kadar buz koyup bunu ince bir havluyla sarın ve boyun bölgenize koyun.

Sıcak Kompres: Uygulamış olduğunuz soğuk kompres boyun fıtığı bulunan bölgede ki ağrıları hafifletmeye yardımcı olurken sıcak kompres uygulaması ise kasların gevşemesi konusunda faydalı olacaktır. İlk gün soğuk kompres uygulamasını yaptıktan sonra bir sonraki gün ise sıcak kompres uygulamasını yapabilirsiniz. Ancak bu tedaviler için öncelikle hekiminizle görüşmeniz yararlı olacaktır.

Boyun Tutulması Tedavisi Hakkında Video

Günümüzde bir çoğumuzun Karşılaşmış olduğu Boyun Tutulmasının Sebepleri Nelerdir açıklamaya çalıştık sizlere. Ayrıca Boyun Tutulmasının Çözümü İçin Yapılacakları aşırı ayrıntıya girmeden bu yazımız ile açıkladık. Sizlerde Boyun Tutulması Hakkında Bilgilerinizi bizimle paylaşır mısınız.

BİR CEVAP BIRAK