Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Ne Faydalıdır ?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Ne Faydalıdır ?

Sağlık
PAYLAŞ
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Ne Faydalıdır, Yararlıdır ?

Sağlık insan hayatının yaşam kalitesini biçimlendiren en önemli şeylerin başında gelir. Günümüz modern toplumlarında en sık karşılaşılan problemlerin başında ile bel ve boyun bölgesi tutulmaları,fıtıkları ile ağrıları karşımıza çıkmaktadır.

 

Boyun Tutulması sıklıkla karşımıza çıkabilen bir sorundur. Bir çoğumuz sabah olup gözlerimizi açtığımızda tutulmuş ve sancıyan bir boyun ile uyanmışızdır. Peki neden boyun tutulması olur ve bunun çözümü için ne yapabiliriz diye sormuşuzdur.

Boyun Tutulmasının Nedenleri Nelerdir ?

Genellikle yanlış oturuş ve yatış pozisyonları nedeniyle oluşan, kişinin hareket alanını kısıtlayan ve rahatsız edici derecede acı ile ağrılara neden olan boyun tutulması, doğrudan bir sağlık sorunuyla da ilgili olabilir.

Yaygın olarak soğuğa maruz kalınması nedeniyle ortaya çıkan bir sorun olmasına karşın günümüzde yaşam alışkanlıkları ve yoğun iş – eğitim temposu nedeniyle fiziksel duruşun daha fazla etkisi bulunur.

 

Bel ve boyun bölgesinin doğru şekillerde desteklenmemesi, uzun süre masa başı çalışma yapılması ve yine yanlış oturuş pozisyonlarında durulması, başta boyun bölgesi olmak üzere omuzlarda ve sırt bölgesinde ağrılara neden olmaktadır.

Kısa vadede yalnızca basit ağrılar etkili olsa da uzun vadede gerek boyun fıtığı gerekse de omurga sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Hava şartlarının da etkili olduğu bu gibi durumlarda soğuğa maruz kalınması, omuz kaslarında sertleşmelerin olması ve yanlış egzersizler boyun ağrılarına neden olmaktadır. Egzersizlerin doğru şekillerde yapılması bu ağrıların kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca bazı kas gevşetici ilaçlar ile doğal uygulamalarda boyun ağrılarına karşı oldukça etkilidir. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz bilgilerde boyun tutulmasının nedenleri ve iyi gelebilecek bazı önerileri bulabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir? Öneriler

Boyun Tutulması Tedavisi

Boyun tutulması başta yanlış oturuş pozisyonları olmak üzere uygun olmayan fiziksel egzersizlerin yapılması, yoğun ve uzun süre aynı pozisyonda kalınması, ağır eşyaların taşınması gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Bu gibi sorunlar dışında doğrudan bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak da oluşabilen ağrılar bölgesel olarak boyun bölgesinden omuzlara ve omurgaya yayılabilir.

Boyun tutulmasına karşı yapılması gereken ilk şey kısa süreli egzersizlerdir. Tutulmanın tersi yönünde boynu zorlamayacak şekilde yapılacak kısa süreli egzersizler ve boyun bölgesini destekler nitelikte yastık ile oturma araçlarının kullanılması gerekir.

Soğuk kompres uygulaması kan dolaşımının artmasını ve tutulmanın daha kısa sürede sonlanmasını sağlarken sıcak kompres, kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Ağrı kesici krem ve bazı ilaçlar yanı sıra bölgeye hafif bir masaj yapılması, okaliptüs yağı ve nane yağı gibi ağrı kesici etkiye sahip esansların kullanılması yararlı olacaktır.

Sağlık ve huzur dolu günlere

BİR CEVAP BIRAK