Burası Muştur Türküsünün Hikayesi Nedir? Öyküsünü Anlatalım

Burası Muştur Türküsünün Hikayesi Nedir? Öyküsünü Anlatalım

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Muş Tabelası

Sözlerinde ve müziğinde hüznü gizleyen bir dönemin tarihini anlatan oldukça güzel bir türküdür. Belki de en sık duyduğumuz ancak hakkında yapılan yorumlar neticesinde kararsızlık yaşadığımız türkülerden birisi de hiç kuşkusuz “Burası Muştur” türküsüdür. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği türkülerden birisi olan ve her duyduğunda, duygulanmasına neden olan bu türkü, günümüzde halen dinleyen herkesi etkilemeye devam etmektedir.

 

Hakkında sözleri, tarihi, yaşandığı döneme ilişkin pek çok farklı bilgi olmakla birlikte bu bilgiler içerisinde kesinlik kazanan ve en önemlisi olarak görülen TRT arşivlerinde yer alan yayınlardır. Söz konusu bu türkü, genellikle sözlerinde geçen Yemen nedeniyle Yemen’e mal edilmekte ve Arap kültürü ile özdeşleştirilmektedir.

 

Türkü’nün doğrudan Yemen ve Arap kültürü ile hiçbir ilişkisi olmayıp, zaman, zaman farklı sanatçılarca söyleniş “Huştur” şekli de doğru değildir. Aşağıda Türkünün aslına ilişkin göreceğiniz sözler yanında merak edilen ve sıkça dile getirilen hikayesine de göz atabilirsiniz.

Burası Muştur Türküsünün Hikayesinin Özeti

Türküler, kimi zaman acılı bir olayı, kimi zaman hüznü ve aşkı kimi zaman ise yaşanan büyük kayıpları dile getirmektedir. Coşkunun yanı sıra hüznü ve üzüntüyü yaşadığımız türkülerden birisi olan Burası Muştur, acı, keder ve elemin dolu olduğu Türkülerimizdendir.

Muş Resimleri

Tarihine ilişkin farklı kaynaklarda farklı bilgiler yer almasına karşın en doğru bilgiye, geçmişte yapılan bir araştırma ve TRT kaynaklarından ulaşmak mümkündür. Türkü ve anlatılan hikayeye göre Osmanlı Ordusu, Yemen çöllerinde ağır ve amansız bir savaş ile mücadele etmektedir. Savaş için günlerce süren kararlar ve divan sonunda alınan karara göre alayın tek bir bölgeden toplanması durumunda, aradaki hısımlık itibariyle askerlin kaçması ya da kayıp yaşanması mümkün olmayacaktır.

Osmanlının dört bir yanına haberler iletilmesine karşın, istekli olan herhangi bir topluluk haberi gelmemektedir. Hiçbir sesin olmadığı dönemde Muş, Malazgirt ve Varto gibi bölgelerden istekli bir ses yükselmeye başlamıştır. Muştan oluşturulan Redif, Yemen’e gönderilmesine karşın hiçbiri geri gelememiştir. Söz konusu Türkü de ise, yoğun bir şekilde elemi, o dönem yaşanan acıları, giden insanlarımızı ve kayıplarımızı hissedebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK