Büyüklere Saygı Hakkında Kompozisyon ve Yazı Örnekleri

Büyüklere Saygı Hakkında Kompozisyon ve Yazı Örnekleri

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Yaşadığımız toplum içerisinde bilincimizi kazandığımız andan itibaren saygı konusunda yoğun bir eğitim ve ilgi görürüz. Gerek ailemiz gerekse de eğitim aldığımız kurumlarda saygı ve sevgi hususunda diğer konulara nazaran daha fazla ilgi olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bu durum gerek toplum yapısı gerekse de ağırlık kazanan inanç sistemi nedeniyle etkin olmakta, toplumun en alt tabanından en üst kesimine kadar bireylere kazandırılmaya çalışılmaktadır.

 

Bir çocuğun eğitiminde etkili olan iki kurum bulunmaktadır. Birincisi olan aile doğduğu andan itibaren gerek davranışları gerekse de sunumu ile çocuğun gelişiminde en önemli etkiye sahiptir. Eğitim çağının başlamasından itibaren okulda, ailesine nazaran daha fazla vakit geçiren bireylerde ise bu kez eğitim ve öğretime öğretmenler ve eğitmenler dahil olmaktadır.

Ağaç yaşken eğilir sözü belki de bu konuda verilebilecek en iyi örnektir diyebiliriz. Bir çocuğun söz konusu sayılı olan erdemleri kazanabilmesi için çocukluk döneminden itibaren topluma yararlı ve büyüklerine saygılı bir biçimde yetiştirilmesi gerekir.

 

Büyüklere Saygı Hakkında Kompozisyon 

 

Bugün ihtiyaç duyduğumuz pek çok şeyde ailemiz ve dostlarımızla birlikte ilk yardım istediğimiz kişiler büyüklerimizdir. Bizden çok daha fazla ve geniş bir hayat deneyimine sahip olan büyükler, her zaman en önemli yol gösterici olarak görülmektedir. Toplum içerisinde bireylerin sağlıklı bir şekilde gelişim kaydetmesi ve yine topluma faydalı olabilmesi için öncelikle büyüklerine karşı saygı ve sevgi ile yaklaşması gerekir.

Büyüklere Saygı Hakkında Kompozisyon Kısa Yazı

Büyüklerimize olan saygı anlayışımız, aynı zamanda yakın gelecekte toplumda yer alan bireylerin bize olan yaklaşımını da etkileyecektir. Bugün birçok kişinin çok da önemli görmediği yer verme hususunda dahi büyüklere duyulan saygının önemi vardır. Bu, hasta, yaşlı ya da muhtaç olan kişilere, toplumun diğer bireylerine sağlanacak yardımlara katkı sağlayacaktır.

Büyüklere olan saygının manevi boyutuna baktığımızda ise saygılı olan ve bu yönde davranış gösteren her bireyin manevi olarak çok daha huzurlu ve mutlu olduğu görülebilir. Basit bir söz, bir davranış ya da düşünce dahi büyüklerimizin mutlu ve huzurlu olmasını sağlayacak bu mutluluk aynı zamanda bizi olumlu yönde etkileyecektir.

Ali ÜNAL

Bir Diğer Büyüklerimize Saygı İle İlgili Yazı ve Kompozisyon Örneğimiz…

Geleceğimize Yön Veren Geçmişimiz; Büyüklerimiz

Saygı kavramı günlük yaşantımızda olmazsa olmazlarımız arasında yer almaktadır. Toplum hayatının daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için bireyler karşılıklı olarak birbirlerine saygı duymalı ve o çerçevede de hareket etmelidir. Neden diyecek olursak eğer kişilerin birbirlerine saygı duyarak belirli kurallar ve çizgiler çerçevesinde hareket etmesi daha sağlıklı, huzurlu ve sorunsuz bir toplum hayatının oluşmasına neden olur. Bu kavram toplum geneline olduğu gibi bizlerin yaşantısında önemli bir yer sahibi olan büyüklerimiz söz konusu olduğunda üzerinde daha hassasiyetle durulması gereken bir husustur.

 

Peki büyüklerimize saygı konusunda ne yapmalıyız, onlara saygımızı nasıl ifade edebiliriz diye soracak olursanız öncelikle bizlerin dünü olan ve yarına adım atmamızda yol gösteren büyükleri anlayarak onları kırmadan, onların yanında olmalıyız. İçinde bulunduğumuz dünya da geçmişin ne olduğunu bilmeden geleceğe yol alamayacağımızı bilmeme ihtimaliniz yoktur. Bizlerin geçmişi olan büyüklerimizi gördüğümüz zaman onları toplum içerisinde onore etmeli ve onlara değer verdiğimizi göstermeliyiz. Örneğin bir sohbet ortamında onlar söze başladığı zaman ilgi ile dinlemeli sözlerini kesmemeli, bilgilerine değer verdiğimizi göstermeliyiz. Bir toplu taşım aracında onlara yer vermeli güleryüz ile davranmalıyız. Özel günlerde, bayramlarda onları hatırlamalı yalnız olmadıklarını göstermeliyiz. Gençlik kimse de baki değildir. Onun için büyüklerimizin yerinde olacağımızı gözümüzün önünde bulundurmalıyız.

 

Unutmayalım ki yarın bizim için çok uzak değil. Gençlik ile vedalaşıp orta yaşlı olduğumuz da veya ihtiyarladığımız zaman saygı görmek istiyorsak saygı göstermeli ve çocuklarımıza saygılı olmayı öğretmeliyiz.

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK