Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi Özet Konu Anlatımı Halinde Burada

Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi Özet Konu Anlatımı Halinde Burada

Genel
PAYLAŞ
Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi

Bir Milletin Dünya Devletlerine Karşı Koymasının Ülkesini, Topraklarının Kanının Son Damlasına Kadar Savunacağını Göstermesinin Adıdır Çanakkale. Birinci Dünya Savaşı’nın yaşandığı dönemde 1915 – 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşen Çanakkale Savaşı, Osmanlı Devleti ve İtilaf devletleri arasında hem deniz hem de kara muharebelerine sahne olmuş, savaşın seyri itibariyle Osmanlı Devletinin zaferi ile sonuçlanmıştır. İtilaf Devletleri, İstanbul’u alarak, hem Çanakkale hem de İstanbul boğazlarının kontrolünü ele geçirmek istemiş, bu sayede Rusya’ya hem erzak hem de askeri anlamda destek sağlamayı amaçlamıştır.

 

Yaşanan kara ve deniz savaşları her ne kadar Osmanlı Devletinin zaferi gibi görünse de iki tarafında ağır kayıplar yaşamasına neden olmuştur. Almanya’nın Rusya’ya savaş ilan ettiği 1914 yılında, Almanya ve Osmanlı Devleti arasında bir anlaşma imzalanmış, bu anlaşmaya göre Osmanlı Devleti, savaşın içerisinde er ya da geç gireceğini beyan etmiştir. Enver Paşa tarafından savaşa girilmesi ertelenmeye çalışılsa da fiilen Osmanlı tarafından olmayan bazı sebepler ile savaşa dahil olunmuştur.

 

İngiliz Donanmasından uzaklaşan Goeben ve Breslau isimli gemiler, İstanbul’a gelmiş, buradan Karadeniz’e Osmanlı Donanmasına bağlı bir grup gemi ile açılmıştır. Alman gemilerinin Rus limanlarını bombalamasından sonra Rusya, Osmanlı Devletine savaş ilan etmiştir.

Çanakkale Savaşında Türk Askeri

Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler

1914 tarihinin Eylül ayında İngiliz Donanma Bakanı Winston Churchill, Çanakkale Boğazının donanma ile aşılarak, İstanbul işgalini öngören planı, Başbakan’a sunmuştur. Birleşik Krallık ile Fransa gemilerinden oluşan donanma, 1915 yılı Şubat ayında boğazı kuşatmaya ve saldırı yapmaya başlamıştır. 18 Mart 1915 tarihinde uygulamaya konan saldırı planı ile Çanakkale Boğazının çok daha ağır bir saldırı ile ele geçirilmesi amaçlanırken savaşın seyri, Birleşik Donanmanın uğradığı ağır kayıplar sonrasında değişmeye başlamıştır.

 

25 Nisan 1915 tarihinde deniz kuvvetleri ile boğazın geçilemeyeceğini anlayan birleşik kuvvetler, kara saldırısına geçmiş, Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde kısmen ilerleme kaydetseler de Osmanlı direnişi ile karşılaşmışlardır. 9 Ağustos’ta Kurmay Albay Mustafa Kemal’in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngilizler ateş hattına sürülmüştür.

 

İngiliz ve Anzak kuvvetlerinde İkinci Anafartalar olarak bilinen saldırılar, Osmanlı savunmasını aşamamış, 1915 tarihinde Aralık ayı içerisinde Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu yarımadasını terk etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK