Çanakkale Savaşı İle İlgili Kısa Yazı, Kompozisyon, Makale Örneği

Çanakkale Savaşı İle İlgili Kısa Yazı, Kompozisyon, Makale Örneği

Edebiyat Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Çanakkale Savaşı Resimleri

Çanakkale Savaşı İle İlgili Kısa Yazı, Çanakkale Savaşı Hakkında Kompozisyon, Makale Örneği

Türk milleti, Türk ulusu, tarih boyunca oldukça sancılı süreçlerden geçmiş ve her dönem büyük badireler atlatmıştır. Orta Asya’dan başlayan yolculukta Türk milletinin yalnızca 50 yıllık bir süre haricinde hiçbir dönem esir olmadığı ve her zaman bağımsızlık olgusu ile yeni bir devlet kurarak varlığını sürdürdüğü görülmektedir.

Nasıl ki Çin’de başlayan Kürşad isyanı ile Türk milleti yeniden ayaklanmış ve Çin gibi bir ulusu baskı altına almışsa, tarih boyunca İlk Türk İslam Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de bağımsızlık olgusu sürmüş, devletin bir arada huzurlu bir şekilde olması sağlanmıştır.

Osmanlı Devletinin duraklama dönemi de dahil olmak üzere ilerleyen süreçte pek çok büyük savaşın üstesinden geldiği görülmektedir.

Gerileme döneminden itibaren Osmanlı İmparatorluğu gerek çağa ayak sağlayamaması gerekse de milliyetçilik akımları etkisinde parçalanmaya başlamış ve haçlı gibi büyük ittifaklar ile karşılaşmıştır. Cumhuriyetin ilk yılları ve 1915 öncesi ise artık Türk milletinin yeni bir sınavla daha imtihan edilmesine ortam hazırlamıştır.

Çanakkale Zaferi Hakkında Kompozisyon

Çanakkale Savaşıyla ilgili Kısa Yazı, Kompozisyon

Türk milletinin verdiği en önemli sınavlardan birisi olan yalnızca bir savaş olarak görülmemesi gereken Çanakkale Savaşı, 1915 – 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleri olarak ifade edilmektedir.

Her yanı kuşatılmış ve batılı devletler tarafından resmen yıkılmamış olmasına karşın paylaşılmış olan Osmanlı Devleti, 250 binden fazla insanın ölmesi ile sonuçlanan savaşta, İtilaf Devletlerine karşı büyük bir zafer kazanmıştır.

Britanya İmparatorluğu, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Britanya Hindistanı ve Fransa gibi ülkelerin yer aldığı Çanakkale cephesinde Türk milleti büyük bir azim ve başarı göstererek zor şartlar altında batılı devletlere karşı zafer kazanmış, Türk ulusunun bağımsızlık olgusunun devam etmesi ve hür yaşam isteğini sürdürmesini sağlamıştır.

Çanakkale Savaşı yalnızca yaşanan bir kara ve deniz muharebesi olarak görülmemelidir. Bu savaş, yaşı ne olursa olsun her Türk vatandaşının mücadele ettiği ve hatta çocukların dahi cephede yer aldığı bir savaş olarak bilinmelidir. Bu bakımdan hiçbir zaman savaşın izlerini unutmadan geçmişimizi hatırlamamız gerekmektedir.

Çanakkale Savaşı İle İlgili Yazmış Olduğunuz Kompozisyon ve Makaleleri Bizimle Paylaşabilirsiniz ?

BİR CEVAP BIRAK