Çekingen Davranışlarınızı Kendiniz Ortaya Çıkarırsınız

Çekingen Davranışlarınızı Kendiniz Ortaya Çıkarırsınız

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ

Çekingen Davranışlarınızı Kendiniz  Ortaya Çıkarırsınız ( Ali ÜNAL Kişisel Gelişim Yazıları )

Fazla girişken olmak konusunda dikkatli olmanız gerekebilir. İçinde bulunduğunuz her durumda girişken olmak zorunda olmadığınızı akıldan çıkarmamak önemlidir. Bununla birlik­te, ciddi bir dezavantajınız yoksa veya açıkça cezalandırılma­nız söz konusu değilse, genellikle girişken davranmak yararı­nıza olacaktır.

 

Sizin için önemli birini hoşnutsuz etmekten kaçınmak için çekingen davrandığınızda, genellikle o kişinin hoşnutsuz­luğuna, sıkıntı verici veya uygunsuzdan öte tanımlar yüklüyorsunuzdur. Bunu korkunç olarak tanımlarsınız; onun onay­lamaması veya hoşnutsuzluğuna dayanamazsınız! Onun onay­lamaması sizin kötü bir insan olduğunuz anlamına gelir.

 

Arkadaşının huysuzluğundan korkan bir kadını örnek alarak çekingenliğin ardında yatan inançları inceleyelim. Lin- da ve Sharon aynı daireyi paylaşıyorlardı ve Sharon, kendi arabası olmadığı için sık sık Linda’nın arabasını ödünç alıyor­du.

Çekingenlikten kurtulma

Aralarındaki anlaşmaya göre Linda’nm ihtiyacı yoksa Sharon arabayı alabilecekti. Arabayı kullanmak istediğinde Sharon’un makul bir süre önceden haber vermesi kararlaştırıl­mıştı.

Bir akşam Linda uzakta yaşayan ana-babasını ziyaret etme niyetiyle işten eve dönmüştü. Linda yola çıkmak için hazırlandığı sırada mutfak masasında şu notu buldu, ‘Linda, bu akşam bir randevum var, arabayı aldım, geç gelirim. Yarın görüşürüz. Sevgiler, Sharon’.

Linda daha önceden Sharon’m o akşam için arabayı al­mak istediğini bilmediği için Sharon’ın düşüncesiz davranışı­na sinirlendi ve Sharon döner dönmez onunla bu konuyu ko­nuşmaya karar verdi. Ne var ki, bir kez daha düşündüğünde Sharon’ın düşüncesiz davranışını eleştirmemeye karar verdi.

Sharon’m eleştirilmekten hoşlanmadığını hatırlamıştı. Sharon1 ı ufak bir şey için (onun şampuanını bitirmiş ve yenisini al­mamıştı) eleştirdiği son seferinde günlerce surat asmış ve Linda’yla tek kelime konuşmamıştı. Linda bu konuda kendini kötü hissetmişti ve yeniden surat asma ve konuşmama davra­nışıyla karşılaşmamak için hiçbir şey söylememeye karar ver­di.

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK