Çekingenlik ve Saldırganlık Nedir ?

Çekingenlik ve Saldırganlık Nedir ?

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ
Çekingenlikten kurtulma

İnsan Hayatında En Sık Görülen Davranış Türlerinin Başında Gelenler Çekingen Olmak ve Saldırgan Olmaktır. Kişinin İçinde bulunduğu duruma göre sergileyeceği bu davranışlara dair kısa tanımlar yararlı olacaktdır.
Çekingenlik ve Saldırganlık Nedir ? Örneklerini merak edenler için çekingenliğin ve saldırganlığın çözümünü merak edenler için kısa bir bilgi notu sunmak istiyorum. 

Çekingenlik

Çekingenlik, haklarınızı koruyamamanız ve fikirlerini­zi, duygularınızı, tercihlerinizi ve isteklerinizi utangaç veya özür dilercesine ifade etmeniz anlamına gelir ve diğer insan­lar kolayca bunları göz ardı edebilirler.

Tipik olarak, çekingen davrandığınız bir durumda kar­şıdaki kişinin fikirleri, duygulan, tercihleri veya isteklerinin sizinkilerden daha önemli olduğuna inanırsınız, onun haklan vardır; ama sizin yoktur. Hedefiniz, çatışmalardan kaçınmak ve diğer insanları hoşnut etmektir ya da en azından onları hoşnutsuz etmemektir.

Saldırganlık

Saldırganlık, haklarınızı koruduğunuzu gösterir; ama başka insanların haklarını çiğneyerek. Saldırganlık, diğer insanların fikirlerini, duygularını, tercihlerini ve isteklerini yok saymak, göz ardı etmek veya küçümsemek anlamına gelir.

Bunun yerine kendi isteklerinizi, duygularınızı ve fikirlerinizi uygunsuz veya düşmanca bir tarzda ifade etmektesinizdir.

Saldırgan olduğunuzda kendi fikirlerinizin, duygularınızın ve isteklerinizin en önemli olduğunu düşünürsünüz; başkalarınınki sayılmaz. Yalnızca sizin haklarımız vardır, başkalarının olamaz. Hedefiniz, gerekirse başkaları pahasına ka­zanmaktır.

İşyerinde oldukça tipik bir durumu ele alalım ve bunu ele alabileceğiniz üç farklı seçeneği örnekleyelim. Görevi gündelik bilgisayar çıktılarını size getirmek olan birisi, açık­lama yapmadan size eksik veri gönderiyor olsun.

Onunla bu konuyu konuşmaya karar vermiş olun. Kazan-kazan’ adı verilen duru­mu yaratmaya çalışırsınız.

Anlaşmalı olarak değil de fiili olarak yollarınızı ayırdığınız insanları hayatınızdan çıkararak saldırgan tavrınızı önlemiş olursunuz.
Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK