Çin Uygarlığı ve Medeniyeti Hakkında Bilgi Kısaca

Çin Uygarlığı ve Medeniyeti Hakkında Bilgi Kısaca

Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ

Çin Uygarlığı, dünya üzerinde varlığını sürdüren medeniyetler arasında günümüzde de vardığınız sürdüren medeniyetler içinde en eski ve köklü uygarlıklardan birisi olarak öne çıkmakta ve içinde yaşadığımız dönemde bile uzağındaki yakınında ki bir çok uygarlığı etkilemeye devam etmektedir. Çin Medeniyet ve uygarlığından etkilenmiş olan toplumlardan birisi olan Türk Milleti de tarih boyunca farklı kültür paylaşımları ile Çin ile benzerlikler göstermiş bir uygarlıktır.

 

Çin Uygarlığı ve Medeniyetinin Tarihçesi

Dünya medeniyetleri arasında ek köklülerinden olan Çin Uygarlığı varlığını sürdürmekte olan en eski medeniyetler içinde olup tarih birikimine bakıldığında bilinen en eski uygarlık Çin Uygarlığıdır diyebiliriz. Çevresinde yer alan bir çok millet ile birlikte Türk milletini de etkisi altına alan Çin bir çok buluş ile medeniyetin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Seramik alanında ileri seviyede bilgi ve tecrübeye sahip olan Çinliler Seramik Yapımının yanında Ahşap ve Metal işlemeciliği alanında da oldukça iyi seviyede bir gelişmişlik düzeyine sahiptir.

 

Çin Medeniyet ve Uygarlığının gelişimini incelediğimiz zaman Sarı Nehir Havzası merkezli olan ve  M.Ö XVII. yy’da yazılı eserler sunmaya başlayan ve ipek – ipek işletmeciliği ile Dünya’ya yayılmış olan büyük bir medeniyettir. O dönemlerde İpek Yolu adı verilen büyük ticaret yolu günümüzde eskisi kadar önemli değil gibi görülse de dünya ticaretinde Çinlilerin sahip olduğu güç ve büyüme görüldüğünde mevcut İpek Yolunun şu an sahip olduğu önemden daha iyi bir yere geleceği görülmektedir. Çin topraklarından başlayarak ülkemizde ki  Ege – Karadeniz limanlarına ve hatta Avrupa’ya kadar uzanmakta olan bu yol son dönemlerde yapılan çalışmalar ile yeniden canlandırılmaya çalışılmakta özellikle ticaretin daha hızlı ve kolaylaştırılması amaçlı olarak inşa edilmekte olan İpek Yolu Demiryolu ivme kazanmaktadır.

 

Çin Medeniyetini incelerken dikkat edilmesi gereken bir kavramda inanç boyutudur. Tarihten bu yana dinsel geçmişleri incelendiğinde çok tanrılı bir inanç tarzını benimsemiş olan bu medeniyet, Konfiçyüs öğretisi olan Taoizm ve Budizm dinlerini benimsemiş o öğretilere göre yaşamıştır. Tarihsel, siyasal ve askeri açıdan ilk derebeyliklere sahip olan Çin, aynı zamanda pek çok büyük buluş gerçekleştirmiştir.

Çinlilerin Yaptığı İcatlar

  • Kağıt
  • Matbaa
  • Pusula
  • Barut
  • Kağıt Para
  • Alkol
  • Uçurtma
  • İpek

Sizler de Çin Uygarlığı ve Kültürü Hakkında Bilgilerinizi paylaşmak ister misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK