Civa Nedir, Nerelerde Kullanılır, Üretimi Nasıl Yapılır?

Civa Nedir, Nerelerde Kullanılır, Üretimi Nasıl Yapılır?

Kimya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Periyodik tabloda Hg simgesi ile gösterilen, 80 atom numarasına sahip olan Cıva, kimyasal bir element olup akıcı gümüş olarak da ifade edilmektedir. Hava, su ve toprakta farklı şekillerde bulunabilen Cıva, elementel cıva, inorganik ve organik cıva gibi bileşikler oluşturmaktadır. Gerek canlılar üzerine etkileri gerekse de kullanım alanları ele alındığında geçmiş dönemlere göre cıvanın daha az değerlendirildiği görülmektedir.

 

Civa ve Yapısı Hakkında Bilgi

Genel yapısı itibariyle gümüş renginde bir görünüme sahip olan Cıva, ağır metal olarak bilinmektedir. Bu bakımdan canlılar üzerinde pek çok olumsuz etkiye sahip olan cıva, gerek tarım alanlarında gerekse de değerlendirildiği diğer alanlarda, canlıların yapısını doğrudan – olumsuz şekilde etkilemektedir.

 

Oda sıcaklığında sıvı halde bulunan cıva, bu formda olan beş ayrı elementten birisi olarak bilinir. Zehirli olması yanı sıra oldukça pahalı olan cıva, enzimlerin çalışmasına doğrudan etki etmekte ve bu etki olumsuz yönü ile ciddi tehditler açığa çıkarmaktadır.

 

Cıva Nedir? Nerelerde Kullanılır, Nasıl Değerlendirilir?

Geçmiş yıllarda yaygın olarak gerek termometre gerekse de barometre gibi araçlarda kullanılan cıva, platin ve demir haricinde diğer metaller ile amalgam olarak bilinen alaşımlar oluşturmaktadır. Gümüş, kalay, bakır, çinko ve cıva kullanılarak üretilen amalgamlar diş tedavilerinde değerlendirilmektedir. Kırmızı cıva, boya amacıyla değerlendirilmekte, özellikle gemilerde alt bölümler kırmızı cıva ile boyanarak, çeşitli deniz canlılarının buraya yapışması önlenmektedir.

 

Buharlı lambalarda da kullanılan, beyaz ve oldukça parlak bir ışık yaratan cıvanın zehirli bir yapıya sahip olması nedeniyle solunması son derece tehlikeli ve zararlıdır. Atlın ve gümüş üretimi yanı sıra aynalarda kullanılan, tıbbi bazı alanlarda değerlendirilen cıva, elektrik devre anahtarlarının yapımında da kullanılmaktadır. Ancak gıda ürünleri ile canlı yapına doğrudan etki edecek alanlarda cıvanın uzak tutulması gerekmektedir.

Civa Nedir, Nerelerde Kullanılır, Üretimi Nasıl Yapılır?

Cıvanın canlılar üzerindeki etkilerine bakıldığında insanlar için çevresel ve endüstriyel konular yanında gıdalar ile amalgam bileşikler aracılığıyla civanın etkili olduğu görülmektedir. Mikroorganizmalar tarafından metil cıvaya dönüştürülmesi durumunda çok daha tehlikeli olan cıva, gıdalarda birikerek canlı vücuda girmekte, inhibitörlerin yapısını ciddi anlamda olumsuz yönde etkilemektedir.

BİR CEVAP BIRAK