Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir? Görevleri Nelerdir?

Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir? Görevleri Nelerdir?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Çocuk Esirgeme Kurumu Nedir,Görevleri Hakkında Bilgi

Ailesinden Ayrı Yaşamak Zorunda Kalan Çocukların Korunması Konusunda Faaliyet Gösteren Bir Kurumdur.

Çocuk Esirgeme Kurumu Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti döneminden içinde bulunduğumuz bu güne kadar bakıma muhtaç ve kimsesiz çocukların bakımını ve gelişimini üstelenen Çocuk Esirgeme Kurumu ya da yapılmış olan son düzenleme ile Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yurdumuzda oldukça büyük bir problem haline gelen kimsesiz çocukların gözetilmesi ve sağlıklı yaşam hakkı tanınmasını sağlamaktadır. Çocuk Esirgeme Kurumu ismine bakıldığında her ne kadar yalnızca çocukları hedefliyor gibi görünüyor olmuş olsa da ailelere de çeşitli konularda destek sunulmaktadır.

 

Bakıma muhtaç olan çocuk ve ailelere, ihtiyaç duymuş oldukları bakım, eğitim, sağlık, kültür hizmetlerinin sağlıklı ve dengeli bir biçimde sunulmasına çalışılmaktadır. 1917 senesinde İstanbul ilinde kurulmuş olan bu kurum, ilk kurulmuş olduğu devirde Himaye-i Etfal ismi ile faaliyet göstermiştir, 1921 tarihinde kurulmuş olan Himaye-i Etfal Cemiyeti ise benzer bir görevi yerine getirmeye çalışmıştır.

 

Kurum, 1980 darbesi sonrasında ki süreçte sahip olduğu dernek statüsünden çıkarılarak yaşamış olduğu maddi problemler nedeniyle feshedilmiştir. Daha sonra ki süreçte kamu bünyesinde faaliyet gösteren bir Devlet Kurumu olmuş Başbakanlığa bağlanmıştır, günümüzde ile kurulmuş olan Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı kuruluş süreci sonrasında Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü adı ile faaliyetlerini belirlenen amaçlar doğrultusunda sürdürmeye devam etmektedir.

Çocuk Esirgeme Kurumundaki Çocuklar

Çocuk Esirgeme Kurumu ve Görevleri

Çocuk esirgeme kurumunun temel amaçları ve görevleri; bakıma muhtaç olan, ruh, beden ve ahlak yönünden gelişimleri tehdit altında olan çocukların bakımını üstlenmekte, mevcut olan tüm ihtiyaçlarını karşılamakta ve onların yaşıtları ile dengeli bir biçimde sosyal, maddi ve psikolojik gelişimini sağlamaktadır. Anne ya da babası bulunmayan veya her iki ebeveyni belli olmayan, ailesi tarafından terk edilmiş olan ve ihmal edilmesi yüzünden suça sürüklenmiş olan çocukların bakımı ilgili kurum tarafından üstlenilerek onların olumsuz etkilerden korunulması sağlanmaya çalışılmaktadır.

 

Kurum, bir çocuğun ailesinin yanında ya da ayrı olarak bulunduğu ortamda mevcut durumuna yönelik araştırma yapmakta ve ailesinin yanında olmasına karşın gelişiminin aksatılması ya da suça teşvik edilmesi durumunda bakımını üstlenmektedir.

 

Kimsesiz olan, bir ailesi bulunmaya yada aile bireylerine ulaşılmayan çocukların bakım hizmeti kurum bünyesinde yapılmaktadır. Korunmaya muhtaç durumda ki çocuklar için geliştirilmiş olan ve kurum tarafından uygulanmakta olan başka sistemlerde bulunmaktadır. Bu sistemlerden muhtaç durumdaki ailelerin sahip olmuş olduğu çocukların en az bir en fazla ise üç tane çocuklarının tüm masraflarının karşılanması ve ya bakımlarının gönüllü olarak üstlenilmesi çocuğun sağlıklı bir aile ortamında büyüyerek sağlıklı gelişimi kaydetmesi aile tarafından karşılanmakta böylece çocuk ailesinden uzak olmadan gözetim ve himaye altına alınmış olmaktadır.

Kurum, yurdumuzda ve dünya üzerinde aynı alanda faaliyet gösteren benzer kurumlarda olduğu gibi önemli bir sosyal sorumluluk görevini yerine getirerek toplumsal problemlerin önüne geçmektedir.

BİR CEVAP BIRAK