Çocuk Gelişimi Mezunları Ne İş Yapar?

Çocuk Gelişimi Mezunları Ne İş Yapar?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Ülkemizde gözde meslek dallarından birisi olan hem kamu hem de özel sektörde iş imkanı bulunan ve aynı zamanda farklı sektörlerde de çalışma imkanı tanıyan çocuk gelişim bölümü, eğitmen olarak görev yapılabildiği gibi doğrudan bakım merkezlerinde de görev alınabilmektedir. Kamu sektöründe hali hazırda diğer devlet kadrolarına benzer şekilde kamu personeli seçme sınavı ile alımların yapıldığı bölüm, özel sektörde de önemli iş imkanları sunmaktadır.

 

Çocuk Gelişim bölümü, adından anlaşılacağı üzere çocukların gelişim ve eğitim de dahil olmak üzere yaşama hazırlanmasına en önemli görevlerden birini üstlenmektedir. Ülkemizde birçok üniversitede eğitimi verilen bu bölüm mezunları yurtiçi ve yurtdışında çalışma imkanı bulmaktadır. Çocuk gelişim bölümüyle yalnızca eğitim değil planlama çalışmaları da yapılmakta çocukların yaş aralıklarına göre hangi tutum ve davranışlarının kazandırılacağı belirlenmektedir.

 

Bu bölümde eğitim almak isteyen kişiler, dört yıllık bir lisans eğitimi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan mesleki ve Anadolu teknik liseleri ile ilköğretim okullarında görev alabilmektedir. Yine resmi ya da özel kurumlara bağlı olarak hizmet sunan kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı, okul öncesi eğitim kurumlarında da çocuk gelişimi mezunları görev alabilmektedir.

 

Çocuk Gelişimi Mezunları Çalışma Koşulları ve İş İmkanları

Bölümde eğitim alan ve mezun olan kişilere verilen akademik eğitim yanı sıra aynı zamanda psikolojik de bir eğitim verilmektedir. Bu bölümde eğitim alacak olan kişinin, iletişim kuracağı kitle çocuklardan oluşacağı için sabırlı olması, mümkün olduğunca ılımlı ve sıcakkanlı bir yaklaşım göstermesi gerekmektedir. Çocuk gelişiminden mezun olan bireylerin çocuklar ile iyi düzeyde iletişim kurabilmesi için ruhsal açıdan da bu duruma hazır olması, bir çocuğun yaş aralığına göre bağlantı kurabilmesi gerekir.

 

Bölümden mezun olan kişiler için iş imkanları yukarıda da sayılı olduğu şekliyle özel ve devlet kurumlarında yer almaktadır. Özel kurumlarda kreş, anaokulu ve anasınıfı gibi alanlar yanı sıra devlet kurumlarında sayılı bu alanlar ve ek olarak ilköğretim okulları öne çıkmaktadır. Maaş imkanları ise devlet ve özel arasında farklılık bulunmakla birlikte öğretmen maaşının üzerindedir.

Çocuk Gelişimi Maaşları 2017


Çocuk Gelişimi branşı ile ilgili olarak görevli olan personelin maaşı 2017 yılı için  2200 TL ile 2500 TL civarlarında olmaktadır. Ancak bu kişinin çalışmış olduğu kuruma, şirkete göre değişmektedir. Kamuda çalışıyorsa aldıkları ücrete Çocuk ve Aile yardımı gibi ek kalemlerde eklenmektedir. arasında farklılık gösterebilir çalıştığı kurum ve şirkete göre değişir, Kamuda Çalışıyor ise Aile yardımı ve Çocuk yardımı gibi ek ücretler almaktadırlar.

Kamuda Çocuk Gelişimi Öğretmeni Olan Bekar ve Çocuksuz Yeni Öğretmenini Maaşı 2800 TL Civarındadır ve 2018 Çocuk Gelişimi Öğretmen Maaşları Ocak ayında % 4 zamlı olarak alınacaktır.

BİR CEVAP BIRAK