Çocuklarda Kekemelik Sorunu ve Çözümüne Dair Merak Edilenler

Çocuklarda Kekemelik Sorunu ve Çözümüne Dair Merak Edilenler

Sağlık
PAYLAŞ

Konuşma problemleri günümüzde aileler tarafından eskiye oranla daha fazla çözümü aranmakta olan bir problemdir. Bir çok ebeveyn çocuklarının yaşamış olduğu pelteklik ve kekemelik gibi problemlerde kısa zamanda bir uzman hekimin kapısını aşındırmaktadır. Erken dönemde fark edilen konuşma problemlerine çözüm bulunması ileri dönemlere göre daha kolay olmaktadır.

 

Diğer sağlık sorunlarına nazaran çok dikkat çeken bir problem olarak görülmese de toplumun önemli bir dilimini etkileyen kekemelik sorunu, çocukların gelişim çağında ortaya çıkan ve mutlaka müdahale edilmesi gereken problemler arasında yer alır. Özellikle dil gelişiminde 2 – 4 yaş arası süreç

 

Çocukluk yıllarında görülen ve çocukluk çağı kekemeliği olarak adlandırılan bu problem yapılan araştırmalarda her dört çocuktan birini etkileyecek düzeye ulaşmıştır. Genellikle çocuğun ilk konuşma evresinde kelimeleri yuvarlaması, hece tekrarları yapması, normal kabul edilmektedir. Ancak bu tekrarların ve cümle yapısının bozuk olması ve 2 – 4 yaşlık sürecin aşılmasına rağmen devam etmesi durumunda mutlaka bir hekim desteği almalısınız.

Dil yapısının gelişmesi, konuşma bozukluklarının giderilmesinde en önemli sorumluluk aileye düşmektedir. Çocuğu sıkmadan ve rahatsız etmeden bu süreci eğlenceli ve öğretici bir biçimde atlatmak için egzersizler yapılmalı, hekiminiz tarafından verilecek öneriler doğrultusunda hareket etmelisiniz. Aşağıda kekemelik sorununun çözümüne ilişkin bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Çocuklarda Kekemeliğin nedenleri nelerdir?

Bu problem bir tek nedene dayanmamaktadır ve ortaya çıkmasında çeşitli etkenler bulunmaktadır. Genel olarak ortaya çıkma sebepleri ,fizyolojik ya da  kalıtımsal sebeplerden olabilmektedir. İlk olarak fizyolojik olarak ortaya çıkmasını beyin dalgalarından gelen iletim bozuklukları olarak açıklayabiliriz. Ayrıca solunum bozukluğu ile doğru biçimde nefesi kullanamama da yer almaktadır.

Ayrıca çocuğun içinde bulunduğu ve ona psikososyal anlamda sorun çıkarıp sıkıntı veren bir çevrede yer alması, aile içinde olan problemler ile çevresinde ki her hangi bir şeyden duymuş olduğu büyük bir korku da kekemelik probleminin çıkmasına neden olabilmektedir. Çocuğun şiddet olan bir ortamda yer alması, baskı altında bulunması, aşırı stres, çevresinde yer alan kişilerin çocuk üzerinde ki büyük beklentilerinin bulunması yüzünden de kekemelik problemi ile karşılaşılabilmektedir. Genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkan kekemelik sorununda temel neden stres ve korkudur.

 

Çocuklarda Kekemelik Sorunu ve Çözümü

Çocuklarda karşılaşılan kekemelik sorunu ve türüne göre blok bozukluklar ve uzun konuşma süreleri, kekemelik sorununun ilerlediği ve tekrarların daha da artarak devam edeceğini göstermektedir. Çocukta ilk kez kekemelik görülmeye başlandıktan sonra vakit kaybetmeden aile hekimi ya da terapist ile iletişim kurulmalı, verilecek öneriler doğrultusunda önlemler alınmalıdır.

çocuklarda kekemelik

İlk kontroller sırasında hekiminiz, kekemeliğin kalıcı hale gelmesine neden olabilecek herhangi bir faktörün olup olmadığını araştırmaktadır. Genellikle kalıcı ve ciddi bir sorun olmaması durumunda ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında ki süreçte ailenin tek başına çocuk ile ilgilenmesi yeterli görülüyor. Ancak bu süreç olumsuz sonuçlanır ise kekemelik tedavisi başlatılıyor.

Altı ay ve bir yıllık süreç içerisinde ebeveynin kesinlikle çocuğa olumsuz söylemlerde bulunmaması, yaşadığı bu duruma ilişkin tepki vermemesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde çocuğa etki eden psikolojik etmenler yanı sıra daha önce yaşadığı olumsuz durumlarda araştırılmaktadır. Buna ek olarak çocuğun özgüvenini artırmaya yönelik hareketler yapılması yararlı olacaktır.

Kekemelikten kurtulmanın yollarına sizlerde görüşleriniz ile katkıda bulunur musunuz ?

BİR CEVAP BIRAK